Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teroristický útok ve Francii: Muž zabil tři lidi, policie jej zastřelila. K činu se přihlásil IS

Francouzská policie
Francouzská policie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Trèbes (Francie) - V jihofrancouzském městě Trèbes došlo k incidentu, který úřady označují jako možný teroristický útok. Útočník se po střelbě na policisty ukryl v místním obchodě a držel rukojmí. Nakonec byl zastřelen, předtím ale zabil tři osoby a několik dalších zranil. K útokům se přihlásil samozvaný Islámský stát.

Podle deníku The Independent útočník ve městě Carcassonne nejméně pětkrát vystřelil na policisty a jednoho z nich zasáhl ho do ramene. Má střelou perforovanou plíci - kulka jen těsně minula srdce. Je ve stabilizovaném stavu. Místní noviny L'Independant uvedli, že na této střelbě se podíleli dva muži.

Jeden střelec se pak dal na útěk a zamířil do supermarketu v asi 15 minut vzdáleném Trèbes, kde opět střílel a držel rukojmí. Co se stalo s druhým útočníkem ale není jasné. "Osamělý a ozbrojený muž vstoupil krátce před jedenáctou hodinou do supermarketu v obci Trèbes v departementu Aude a zajal několik klientů obchodu řetězce Super U," uvedla rozhlasová stanice Europe 1. Většině zaměstnanců a zákazníků supermarketu se podle médií podařilo uprchnout. 

Útočník byl vyzbrojený několika noži, nejméně jednou střelnou zbraní a granáty. Muž požadoval propuštění Salaha Abdeslama, který je zodpovědný za pět let staré útoky v Paříži.

BREAKING: Shooting and hostage-taking at a supermarket in the town of #Trebes, France, local media say. Law enforcement agencies state that terrorist claims to be an ISIS soldier. pic.twitter.com/BLgbLrAPvA

— The Truth Battalion (@TruthBattalion) 23. března 2018

Starosta města Trébes Eric Menassi pro server BFMTV uvedl, že po incidentu zemřeli dva lidé. Další tři jsou zraněni, z toho jeden vážně. Není jasné, zda je do výčtu zahrnut i postřelený policista. 

Starosta později informoval o tom, že rukojmí byli z obchodu osvobozeni. Podle stanice Sky News s útočníkem v obchodě zůstal jen jeden policista - údajně jde o 45letého armádního podplukovníka. Policie nakonec podle stanice BFMTV útočníka zabila. Zásah v supermarketu trval méně než 10 minut. Byl při něm raněn také důstojník, který se sám nabídl jako rukojmí výměnou za propuštění jedné ženy. 

Média informují také o třetí oběti. Tou je údajně být člověk zastřelený dnes ráno v Carcassonne kulkou do hlavy. Z dosavadních zpráv vyplývá, že útočník nejdříve při krádeži auta v Carcassonne zastřelil řidiče a zranil dalšího pasažéra. Následně se vydal do Trèbes.

Zřejmě šlo o teroristický čin

Místní úřady téměř od počátku uváděly, že incident řeší jako možný teroristický útok. "Všechny informace, které máme k dispozici, ukazují na to, že se jedná o teroristický čin," uvedl premiér Édouard Philippe.

Agentura AFP s odvoláním na prokuraturu uvádí, že se útočník přihlásil k teroristické skupině Islámský stát. Podle svědků křičel: "Jsem voják Daesh". Další svědek podle stanice Europe 1 uvedl, že při vstupu do obchodu křičel: "Alláhu Akbar". Hovořil také o odplatě za bombardování Sýrie.

"Terorista byl identifikován jako Redouane Lakdim, 26letý radikál," uvedl ministr vnitra Gérard Collomb. Muž marockého původu, který se narodil v roce 1992, byl už v minulosti odsouzen za nelegální držení zbraní. Úřady ho dlouhodobě sledovaly kvůli radikalizaci. nějaký čas muž strávil ve vězení, není ale známo kvůli jakému činu. Ministr vnitra se domnívá, že dnešní drama na jihu Francie bylo dílem jednotlivce.

Na místo incidentu dorazily také matka a sestra mrtvého útočníka.

Deník Le Figaro uvedl, že místní úřady už případ postoupily protiteroristické prokuratuře v Paříži. 

Témata:  střelba v Trèbes (23.3.2018) střelba ve Francii Francie policie Francie

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy