Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katalánští exministři se v zemích, které obdržely zatykač, vydají policii

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Brusel/Londýn - Po zadržení katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta se bývalí ministři jeho vlády hodlají vydat policii ve státech, kde se dosud ukrývali před španělskou justicí.

Podle listu La Vanguardia se rozhodli spolupracovat s úřady, které již obdržely evropský zatykač vydaný Španělskem.

Britská policie dnes oznámila, že již má zatykač na bývalou ministryni školství Claru Ponsatíovou, která od loňského obvinění ze vzpoury pobývá ve Skotsku, kde přednáší na univerzitě. Její právník deníku potvrdil, že se sama přihlásí na policii.

Podobný krok již učinila také čtveřice dalších uprchlých politiků, kteří pobývají v Belgii.

"Ministři v exilu spolupracují s belgickou justicí," oznámila podle rozhlasové stanice RAC1 mluvčí katalánské separatistické strany PDeCAT Maria Senserrichová.

Do Belgie se hodlal po návštěvě ve Finsku vrátit i expremiér Puigdemont, avšak během cesty automobilem jej dnes zadržela německá policie.

Témata:  Katalánsko Španělsko soudy

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.