San Francisco (USA) - Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin, vydaný z Česka do Spojených států kvůli obvinění z útoku na tři technologické firmy, v pátek u soudu v San Francisku řekl, že se cítí nevinen. Informoval o tom deník The New York Times (NYT). Soudkyně poté podle listu stanovila termín dalšího slyšení na příští týden.
NYT rovněž citoval amerického ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, který v prohlášení kauzu označil za "hluboce znepokojivé chování opět vycházející z Ruska". "Nebudeme tolerovat kybernetické útoky. Vyšetřování a stíhání těchto zločinů bude naší prioritou, bez ohledu na zemi, kde mají kořeny," dodal Sessions.
Pokud bude Nikulin odsouzen, hrozí mu více než 30 let vězení a pokuta přesahují jeden milion dolarů (20,6 milionu Kč), napsal list NYT. Podle zveřejněného obvinění se Nikulin dopustil průniku do počítačového systému, poškození chráněného počítače, krádeže identity a obchodování s prostředky pro neoprávněný přístup.
Třicetiletý Nikulin všechna obvinění odmítá. Jeho právní zástupce tvrdí, že kauza je ve Spojených státech politicky motivovaná.
Deník San Francisco Chronicle (SFC) informoval, že Nikulin byl u soudu zjevně unavený a požádal o návštěvu lékaře, čemuž soudkyně vyhověla. Ve středu soud rozhodne, zda obviněný zůstane během procesu ve vazbě.
List SFC dále připomíná, že klíčovou otázkou, již si klade prokuratura, zpravodajské služby a odborníci na kybernetickou bezpečnost, je, co vše Nikulin ví a s kým spolupracoval - zda byl například napojen na petrohradskou Agenturou pro výzkum internetu. Ta je považována za prodlouženou ruku ruské vlády a je spojována s politickou reklamu zadávanou z Ruska před prezidentskými volbami v USA.
V únoru Spojené státy obvinily 13 ruských občanů a tři ruské subjekty z vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016.
Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Od té doby byl ve vazbě na Pankráci, do USA odletěl v noci na dnešek. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. O Nikulinovo vydání usilovalo také Rusko. Podle českého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána ale byla žádost USA o vydání Nikulina důvodnější.
Média připomínají, že před vydáním domnělého hackera do České republiky přijel šéf Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan, třetí nejvýznamnější politik Spojených států.
Témata: Jevgenij Nikulin, hackeři, USA
Související
28. dubna 2022 12:28
30. září 2020 12:11
11. července 2020 9:57
9. dubna 2019 15:34
9. srpna 2018 16:58
27. června 2018 11:13