Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kaddáfího exporadce se kvůli Sarkozymu bojí zatčení v Libyi. Ví prý příliš mnoho

Sarkozy, Nicolas
Sarkozy, Nicolas
Foto: France24.com

Tripolis/Paříž - Bývalý poradce a tlumočník někdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího se obává zatčení, pokud by se z tuniského exilu vrátil do Libye. Prý ví příliš mnoho o obviněních z korupce proti francouzskému exprezidentovi Nicolasi Sarkozymu

Muftá Misúrí sloužil Kaddáfímu od roku 1996 a v roce 2005 se zúčastnil schůzky mezi Kaddáfím a Sarkozym, který v té době byl ministrem vnitra. Podle Misúrího, který nyní žije v exilu v Tunisku, Kaddáfí už tehdy Sarkozyho pasoval na budoucího francouzského prezidenta, když řekl, že bude potěšen, když ho bude mít za přítele i v této funkci.

Sarkozy údajně před libyjským diktátorem odhalil své plány směřující k tomuto cíli. "Pomůžeme vám, pokud se zúčastníte voleb," řekl mu prý na to Kaddáfí. Setkání se konalo v rozlehlém Kaddáfího stanu v libyjské metropoli Tripolisu a trvalo asi 45 minut. Jednání bylo tehdy obecné - jeho účastníci nehovořili o konkrétních finančních částkách.

Misúrí, který se na libyjském ministerstvu zahraničí věnoval vztahům s Francií, také agentuře AP řekl, že později viděl dokument o podmínkách podpory, který Libyjci poslali francouzské straně. Také se v témže roce zúčastnil schůzky Kaddáfího personálního šéfa Bašíra Sáliha a francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea. Ten tvrdí, že předal několik kufrů s miliony eur Sarkozyho spolupracovníkovi Claudeu Guéantovi.

Misúrí v rozhovoru tvrdil, že Kaddáfího peníze dostávali i jiní evropští politici, ale odmítl upřesnit, kteří. O přesných částkách, včetně těch pro Sarkozyho, by podle Misúrího měl mít přehled bývalý Kaddáfího hlavní účetní Sálim Kumudí, který je v současné době v domácím vězení v Libyi.

Se Sarkozym se Kaddáfí pokoušel naposledy navázat kontakt několik měsíců před svou smrtí v roce 2011, kdy navrhoval, že odstoupí z čela země, ale neopustí ji. Sarkozy se tehdy naplno angažoval jako prezident z let 2007 až 2012 v náletech vedených NATO proti Kaddáfího silám během protivládního povstání. Kaddáfí byl na útěku nakonec zastřelen.

Témata:  Libye Muammar Kaddáfí Nicolas Sarkozy

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.