Washington - Americký ministr obrany Jim Mattis není jednoznačně pro vojenskou operaci proti Sýrii, kterou plánuje prezident Donald Trump. Ačkoli se uvádí, že USA jsou připraveni podpořit spojenci jako Francie a Británie, britská premiérka Therasa Mayová váhá.
Mattisův spolupracovník a bývalý velvyslanec v Iráku James Jeffrey pro server Politico řekl, že šéf Pentagonu není pro odvetnou akci, pokud nebude promyšlena celková strategie USA v Sýrii. Americká dministrativa nyní podle něj takovou strategii nemá.
Také Eric Edelman, který pracoval v administrativě George Bushe, řekl, že loňský raketový útok na Sýrii rovněž nebyl ukotven v širší strategii. Trump loni rozhodl o útoku na syrskou základnu za chemický útok na Chán Šajchún. Z amerických lodí bylo vypáleno 59 střel. Podle Edelmana americká loňská odveta syrský režim neodradila od dalšího použití chemických zbraní právě proto, že chyběl širší strategický plán.
Jeffrey také poukázal na to, že se Mattis snaží chránit vojenské zdroje kvůli Severní Koreji a chce, aby se pozornost soustředila na ni. "Dokud je tu nebezpečí severokorejských raket, nebude Mattis chtít rozptylovat pozornost kvůli něčemu na Blízkém východě, co může skončit širším konfliktem s Íránem," řekl.
Americký generál ve výslužbě Jack Keane řekl, že odradit režim od používání chemických zbraní nelze odvetným útokem. "Musíte použití chemických zbraní zabránit a to je možné jedině zničením odpalovacího zařízení nebo chemických zbraní samotných či obojího," řekl.
Mayová podle The Times v úterním telefonátu Trumpovi řekla, že Británie potřebuje další důkazy o chemickém útoku na Dúmu. Podle listu ji Trump o vojenskou účast v odvetné akci nežádal. Dohodli se prý, že mezinárodní společenství musí zareagovat, avšak jednoznačně neobvinili syrský režim.
Témata: Sýrie, USA, Pentagon, James Mattis
Související
26. října 2024 11:34
26. září 2024 20:17
3. září 2024 15:03
30. května 2024 17:03
19. dubna 2024 9:32
9. dubna 2024 13:35