Tokio/Peking - Japonsko nabídlo Číně pomocnou ruku s tím, co čínský prezident Si Ťin-pching nazval "záchodkovou revolucí" a co představuje kampaň za zlepšení hygienických poměrů v těchto sociálních zařízeních. Tokio si od nabídky technické pomoci slibuje i zlepšení vzájemných vztahů, napsal server Nikkei Asian Review s připomínkou, že letos obě země oslaví 40. výročí uzavření bilaterální smlouvy o míru a přátelství.
Japonsko konkrétně plánuje nabídnout pomoc při zlepšení stavu sociálních zařízení ve venkovských oblastech, jakož i v osvětě místních obyvatel ohledně hygieny. Většina veřejných toalet v Číně není vybavena splachovacími mechanismy, na venkově mnohdy nemají ani žádné oddělené kabinky. Kontaminované podzemní vody mohou představovat vážné zdravotní riziko, poznamenal server.
Celou snahu koordinuje japonské ministerstvo zahraničních věcí spolu s ministerstvy ochrany životního prostředí a hospodářství, obchodu a průmyslu. Tyto tři resorty konzultují nápady soukromých společností, včetně výrobce toalet Toto, zatímco japonské velvyslanectví v Pekingu projednává projekt se zástupci čínské vlády. Na venkov má být brzy vyslána skupina výzkumníků, aby zmapovala místní potřeby a vypracovala příslušnou studii.
Japonsko nabídlo podobnou pomoc i Indii a rozvíjejícím se zemím v jihovýchodní Asii. Číně se chystá poskytnout splachovací toalety a zařízení, která využívají recyklovanou vodu, jakož i zacvičit údržbáře. Podle serveru jde o první projekt japonského státu v Číně v tomto období; Čína totiž již není na seznamu zemí, kterým Japonsko poskytuje rozvojovou pomoc.
V prosinci navštívil Čínu generální tajemník japonské vládní strany Tošihiró Nikai a oficiálně prohlásil, že Japonsko podporuje Siovu "záchodkovou revoluci", která podle čínského prezidenta povede nejen ke zlepšení hygieny, ale i napomůže ekonomice.
O "záchodkové revoluci" se v Číně, nechvalně proslulé smrdutými a hmyzem zamořenými veřejnými toaletami, hovoří přinejmenším od 90. let minulého století. Dosavadní snahy o zlepšení poměrů se však zjevně nesetkaly s pronikavým úspěchem. Nicméně čínské úřady slibují do roku 2020 vybudovat či zmodernizovat přinejmenším 64.000 veřejných toalet.
Japonsko podle ruské redakce BBC již nejednou podnikalo podobné kroky v "záchodkové diplomacii", nicméně na velkých světových trzích, například v USA, japonské supermoderní toalety neuspěly. A čínsko-japonské vztahy často komplikují územní spory.
Témata: Čína, Japonsko, Si Ťin-pching 1
Související
18. listopadu 2024 21:21
14. listopadu 2024 16:37
14. listopadu 2024 11:15
28. října 2024 11:54
19. října 2024 17:58
10. října 2024 12:27