Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boje v Barmě odřízly v džungli na 2000 lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

Rabgún - Vůdčí představitelé Kačjinů žijících na severu Barmy požádali o pomoc kvůli asi 2000 civilistů, včetně těhotných žen a starších osob, kteří kvůli bojům uvázli v džungli. Informovala o tom agentura AP. Barmu sužují etnické nepokoje a boje za regionální autonomii už desítky let. V Kačjinském státě proti sobě stojí tamní povstalci a barmská armáda.

Podle reverenda, který vede místní komunitu, zůstali civilisté v džungli bez léků a dostatečných zásob potravin. Je mezi nimi pět těhotných žen, dvě, které právě porodily, 93 starších osob a rovněž několik vesničanů zraněných při ostřelování.

Nevládní organizace, které v Kačjinském státě operují, už zaslaly otevřený dopis tamnímu vedení. Žádají v něm o povolení k záchraně civilistů, uděleno jim ale zatím nebylo.

"Žádáme o povolení zachránit lidi, kteří uvázli v džungli a jsou v kritické situaci," uvedl zástupce jedné z nich. "Státní ministr pro Kačjinský stát nám ale vzkázal, že je můžeme zachránit, jen když budeme mít povolení armády," dodal.

Několik národnostních menšin tvoří v Barmě celkem více než 30 procent obyvatelstva. Ozbrojené střety trvají s Kačjiny, Šany nebo muslimskými Rohingy. V Kačjinském státě musely kvůli bojům za poslední roky opustit své domovy desítky tisíc lidí.

Situace v oblasti se opět vyostřila na začátku dubna, kdy vláda zahájila novou ofenzivu s nálety a ostřelováním. Šlo o reakci na hrozby kačjinských povstalců, že chtějí získat zpět půdu, o kterou přišli.

Témata:  Barma násilí válka lidé zbraně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.