Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané chtějí Slovákům zaplatit modernizaci leteckých základen

Americká armáda, ilustrační fotografie
Americká armáda, ilustrační fotografie
Foto: U.S. ARMY

Bratislava - Slovensko dostalo od Spojených států nabídku na poskytnutí finančního příspěvku ve výši 46 milionů dolarů (938 milionů korun) na modernizaci svých dvou leteckých základen. ČTK o tom dnes informovala mluvčí slovenského ministerstva obrany Danka Capáková, podle které jde o součást Evropské iniciativy odstrašování (EDI), jež má podpořit obrannou způsobilost především v zemích na východním křídle NATO.

Peníze by Slovensko mělo využít na úpravu letištních ploch a zvýšení kapacity pohonných hmot na základnách v Kuchyni na západě země a Sliači na středním Slovensku. Američtí vojáci v minulosti využívali základnu v Kuchyni na cvičení, letiště Sliač zase bylo dříve modernizováno s finanční podporou NATO.

Čerpání příspěvku je podmíněno uzavřením příslušné dohody o obranné spolupráci, o které budou v nejbližších dnech jednat zástupci Slovenska i USA.

Podle Capákové zmiňovaný projekt nesouvisí s chystanou zakázkou na obstarání nových stíhaček pro slovenskou armádu. Americká vláda začátkem dubna schválila možnost prodeje stíhaček F-16 Slovensku, které již dříve začalo vyjednávat se Švédskem o dodávce bitevníků JAS-39 Gripen.

Projekt EDI podle slovenského ministerstva obrany poprvé představil v roce 2016 tehdejší prezident USA Barack Obama na summitu NATO a podobné nabídky jako Slovensko dostalo dalších devět zemí včetně Maďarska, Lotyšska či Estonska.

Témata:  Slovenská armáda NATO (Severoatlantická aliance) Slovensko U.S. ARMY

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 14:14

Feri neuspěl s odvoláním, tříletý trest vězení za znásilnění platí

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy