Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vakcína proti horečce dengue je nebezpečná? WHO vydala důležité varování

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Londýn - Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes upozornila na nutnost opatrnějšího využívání první dostupné vakcíny proti horečce dengue vyráběné francouzskou společností Sanofi Pasteur.

Injekci by měli dostávat téměř výlučně jen lidé, kteří se v minulosti už touto chorobou nakazili, sdělila WHO podle agentury Reuters.

Na tento možný problém už loni na podzim upozornil sám výrobce. Vakcína Dengvaxia firmy Sanofi Pasteur je první povolená očkovací látka proti horečce dengue. Koncem listopadu ale firma přiznala, že studie zaměřené na dlouhodobý účinek ukázaly, že vakcína je účinná pro lidi, kteří se už v minulosti nakazili, avšak riziková pro ty, kteří se nakazí poprvé. Nemoc se u nich může projevit v těžší podobě.

Nezávislá skupina expertů WHO na vakcinaci po dvoudenním jednání v tomto týdnu sdělila, že nyní má důkaz o tom, že tato očkovací látka by měla být používána "výlučně nebo téměř výlučně u lidí, kteří se již dengue nakazili".

Témata:  WHO dengue očkování

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.