reklama

Cílem Tálibánu je svrhnout Západem podporovanou vládu v Kábulu. Jarní ofenziva hnutí bývá každoročně spuštěna po období relativního klidu, když roztaje sníh a horské průsmyky jsou opět průchodné.

V posledních letech ale radikálové z hnutí Tálibán a z teroristické organizace Islámský stát provádějí útoky téměř denně bez ohledu na roční období. Tálibán ovládá řadu afghánských okresů a opakovaně útočí také v metropoli Kábulu.

Letošní jarní ofenziva Tálibánu nese název Al-Chandak podle bitvy ze 7. století, v níž prorok Mohamed a jeho stoupenci úspěšně bránili město Medína před nepřátelským útokem.

"Ofenziva Al-Chandak bude využívat novou, důmyslnou taktiku a jejím cílem bude rozdrtit, zabít a zajmout americké okupanty a jejich podpůrce," uvedl Tálibán v prohlášení.

"Přítomnost amerických základen v zemi maří veškeré šance na mír a výrazně přispívá k prodlužování probíhající války," konstatoval dále Tálibán.

Jak uvedla agentura AFP, oznámení začátku jarní ofenzivy znamená ze strany Tálibánu de facto odmítnutí výzev afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního k zahájení mírových jednání.

Spojené státy oficiálně ukončily svou bojovou misi v Afghánistánu v roce 2014, v zemi ale nadále zůstávají tisíce amerických vojáků, kteří plní převážně podpůrnou roli a účastní se protiteroristických akcí.

Americký prezident Donald Trump loni v srpnu představil novou strategii pro Afghánistán, v jejímž rámci Spojené státy vyslaly na afghánské území další jednotky.

1 komentář (Poslední 25.04. 12:51) Napište svůj názor

reklama