Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lídři Číny a Indie se sešli, chtějí vyřešit rostoucí napětí mezi oběma zeměmi

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Wu-chan (Čína) - Čínský prezident Si Ťin-pching a indický premiér Naréndra Módí se dnes sešli na úvod dvoudenního summitu v čínském městě Wu-chan. Vrcholná schůzka se koná v době napětí na společné hranici a rivality o vliv na menší sousední státy, která by mohla rozhodnout o čínské, nebo naopak o indické dominanci v Indii. Informovala o tom agentura AP.

Vůdci dvou nejlidnatějších zemí světa mají mimo jiné projednat rozvoj bilaterálních vztahů ze strategického a dlouhodobého hlediska, uvedlo indické ministerstvo zahraničí.

Čínsko-indické vztahy trvají už několik set let, ale v posledních desetiletích je charakterizovalo především soupeření o to, kdo se stane v Asii vůdčí silou.

V roce 1962 svedly obě země pohraniční válku a v loňském roce se vojáci obou zemí deset týdnů drželi v šachu na hranicích území, jež si zároveň nárokuje Bhútán. Indii také zneklidňují snahy Číny vybudovat si strategické a ekonomické vztahy se zeměmi u Indického oceánu včetně Srí Lanky, Malediv či dlouholetého indického rivala Pákistánu.

Čína naopak Indii kritizuje za to, že poskytuje útočiště tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi. Oba státy si navíc nárokují území svého protějšku - Čína pokládá za své 90.000 čtverečních kilometrů na severovýchodě Indie, zatímco podle Indie Čína okupuje 38.000 kilometrů vysokohorského území Aksai Čin v západní části Himálaje.

Oficiální představitelé obou zemí už se sešli nejméně dvacetkrát, aby tyto sporné pohraniční nároky projednali, ale bez podstatnějšího pokroku.

Témata:  Si Ťin-pching 1 Naréndra Módí Čína Indie diplomacie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy