reklama

Malajsie se nyní nachází uprostřed intenzivní předvolební kampaně, ve které proti sobě stojí současný premiér Najib Razak a 92letý bývalý předseda vlády Mahathir Mohamad. Razakova vláda přijala v dubnu zákon, který trestá falešné zprávy vysokými pokutami a vězením. Podle kritiků je ale zákon jen pokusem umlčet opozici před volbami 9. května a ovlivní zpravodajství o korupčním skandálu, s nímž je Razak spojen.

Mohamad, který je kandidátem opozice na premiéra, minulý týden oznámil, že někdo nejspíš poškodil jeho soukromé letadlo. Pilot odhalil určitá poškození letounu těsně před vzletem. Vláda nařídila celou věc prošetřit a úřad pro civilní letectví následně uvedl, že žádnou sabotáž neodhalil. Šéf tohoto úřadu rovněž prohlásil, že se Mohamad nezachoval správně, když přišel s těmito "falešnými" tvrzení s cílem získat politické body.

Policejní šéf v Kuala Lumpuru agentuře Reuters sdělil, že jeho lidé na základě podnětu zahájili vyšetřování opozičního vůdce. Mohamadův mluvčí zatím na nejnovější vývoj nereagoval.

Podle zákona, který trestá šíření falešných zpráv, mohou pachatelé tohoto činu dostat pokutu až 500.000 ringgitů (asi 2,7 milionu korun) a mohou být rovněž uvězněni až na šest let.

Mahathir Mohamad, který zastával post malajsijského premiéra v letech 1981 až 2003, původně patřil k Razakovým ochráncům, nyní je ale jedním z jeho nejtvrdších kritiků.

Současný premiér Razak je spojen s finančním skandálem kolem investičního fondu 1MDB, který sám založil. Byly z něj ukradeny asi čtyři miliardy dolarů (přes 85 miliard korun) a o případ se zajímá Švýcarsko i Spojené státy. Na Razakově osobním kontě se objevilo přes 680 milionů dolarů. I přesto se ale očekává, že v parlamentních volbách příští týden nejspíš zvítězí, uvedla agentura Reuters.

 

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama