Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vůdce arménské opozice chce být premiérem

Vlajka Arménie
Vlajka Arménie
Foto: Pixabay

Jerevan - Vůdce protestního hnutí v Arménii, opoziční poslanec Nikol Pašinjan, byl dnes oficiálně navržen na kandidáta na premiéra. Oznámila to místní média. Pašinjanovo zvolení do čela vlády má být prvním krokem k ukončení vnitropolitické krize, která jihokavkazskou zemi ochromuje od poloviny dubna.

Pašinjan už ve volbě premiéra jednou neuspěl, a to 1. května. Teď mu před dalším hlasováním v parlamentu, naplánovaném na 8. května, podporu slíbil jménem vládní Republikánské strany předseda jejího poslaneckého klubu. Ke zvolení premiérem potřebuje opoziční vůdce nejméně 53 hlasů od celkem 105 poslanců jednokomorového parlamentu, a k tomu jsou nutné i hlasy z vládních lavic.

"Zatím jsme na jeho (Pašinjanovu) podporu získali podpisy 41 poslanců. Zástupci Republikánské strany dosud mezi nimi nejsou," řekl Pašinjanův poradce Armen Galdžjan agentuře Novosti-Armenija.

Sám vůdce opozice uvedl, že šéf poslaneckého klubu republikánů při dnešní schůzce potvrdil, že jej klub v hlasování podpoří.

"Setkal jsem se dnes s Vagramem Bagdasarjanem. Potvrdil, že klub republikánů podpoří kandidáta lidu. Toto už veřejně ohlásili a při osobní schůzce mi to potvrdil," řekl Pašinjan a dodal, že podpisy od nejméně třetiny poslanců se již podařilo shromáždit, a tak lze jeho kandidaturu považovat za hotový fakt.

Toto ujednání potvrdil šéf poslaneckého klubu vládní strany po schůzce s Pašinjanem. "Oznámili jsme, že Republikánská strana nenavrhne vlastního kandidáta na premiéra. Podpoříme kandidáta s podporou třetiny poslanců, ať už Pašinjana, anebo někoho jiného. A 8. května bude mít Arménie premiéra," řekl Bagdasarjan agentuře Reuters po schůzce s opozičníkem.

Politická krize v Arménii vypukla v polovině dubna, kdy začaly protesty proti snaze dlouholetého prezidenta Serže Sargsjana uchovat si moc. Sargsjan byl deset let prezidentem a před přestupem do premiérského křesla nechal změnit ústavu, aby výkonnou moc přenesl z rukou šéfa státu na šéfa vlády. Sargsjan byl zvolen šéfem vlády 17. dubna, ale odstoupil 23. dubna pod tlakem protivládních protestů, které vedl právě Pašinjan, pokládaný za prozápadního, liberálního politika.

Témata:  Arménie politici vládní krize opozice

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.