Teherán - Írán neobnoví svůj jaderný program, pokud USA odstoupí od mezinárodní jaderné dohody s Teheránem a ostatní signatáři ji budou nadále dodržovat. Prohlásil to v pondělí íránský prezident Hasan Rúhání. Podle amerického deníku USA Today o tom informovala íránská média. Dnes Rúhání podle agentury AP řekl, že jeho země možná bude mít po odstoupení USA od dohody problémy, tak dva tři měsíce, pak to ale zvládne. Trump má své rozhodnutí stran jaderné dohody oznámit dnes.
"Je možné, že budeme čelit nějakým problémům tak dva až tři měsíce, ale překonáme je," prohlásil Rúhání na ropné konferenci v Teheránu s odkazem na případné odstoupení USA od dohody. Írán ji uzavřel v roce 2015 se šesti mocnostmi (USA, Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko) a EU a zavázal se v ní pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Díky tomu se otevřel zahraničním firmám přístup na osmdesátimilionový íránský trh.
Dohoda byla dojednána ještě za předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy a nynější prezident Donald Trump ji dlouhodobě kritizuje. Dnes má oznámit své rozhodnutí, zda ji vypoví či ne. Prezident USA se musí k dohodě vyjadřovat vždy po 120 dnech a nový termín vyprší 12. května. Při tom minulém Trump řekl, že účast USA na této dohodě příště neprodlouží, pokud nebudou její sporné body vyřešeny. Trump stejně jako Izrael tvrdí, že dohoda Íránu nezabrání, aby se v budoucnu jaderně vyzbrojil.
"Nebojíme se krutých rozhodnutí Ameriky... Jsme připraveni na všechny scénáře a příští týden nepostihne naše životy žádná změna," prohlásil Rúhání. Podle íránských médií také zopakoval, že USA budou mít "historické výčitky", pokud od dohody odstoupí. "Chceme, aby naše zájmy garantovali neameričtí signatáři... Nakonec bude dobré pro Írán, že se zbaví zlovolné americké účasti," řekl v pondělí Rúhání.
Všichni ostatní signatáři, kromě USA, dali opakovaně najevo, že jaderná dohoda je důležitá a že od ní nehodlají odstupovat. Někteří sice přiznali, že má mezery, ale zatím je podle nich nejlepším způsobem, jak zabránit Teheránu ve vývoji jaderných zbraní.
Témata: Hasan Rúhání, Írán, USA, jaderné zbraně, diplomacie
Související
16. ledna 2020 12:05
12. ledna 2020 20:55
11. ledna 2020 16:28
11. ledna 2020 9:40
8. ledna 2020 10:34
3. ledna 2020 9:33