Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

132 uprchlíků z Libye bylo evakuováno OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Tripolis - Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v úterý evakuoval z Libye do Nigeru 132 uprchlíků a žadatelů o azyl pocházejících převážně z Eritreje, jejíž vládu OSN obvinila ze zločinů proti lidskosti. Běženci budou z Nigeru putovat do třetích zemí, kde získají azyl. Další evakuace běženců z Libye do Nigeru je naplánovaná na příští týden, uvedla dnes agentura Reuters.

Dosud UNHCR do Nigeru přepravil asi 1000 uprchlíků a žadatelů o azyl. Evakuace ale musely být přerušeny kvůli prodlevě v poskytování azylu těmto běžencům v západních zemích.

Několik set uprchlíků a žadatelů o azyl bylo přepraveno do cílových destinací přímo z Libye. Protože ale většina západních států v roce 2014 zavřela své ambasády v Tripolisu, častěji se stává, že jsou migranti přepraveni nejprve do bezpečnější země a až následně na místo, kde získají azyl.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. Moc je rozdělena mezi různými milicemi a v zemi panuje dvojvládí, v jehož důsledku vzkvétá zločinnost.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Libye uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

15. května 2026 17:37

Odhaleno: Proč dala Macronová facku svému muži? Za vším stojí jiná žena

Francouzská první dáma Brigitte Macronová popřela tvrzení, že minulý rok dala svému manželovi facku poté, co si přečetla textové zprávy mezi ním a francouzsko-íránskou herečkou Golshifteh Farahaniovou. Třiasedmdesátiletá manželka prezidenta vzbudila velký poprask loni v květnu, když na kamerách během státní návštěvy Vietnamu zachytili moment, kdy se zdálo, že Emmanuela Macrona udeřila či odstrčila v oblasti obličeje, když se připravovali k vystoupení z letadla. Elysejský palác tehdy incident zlehčoval jako pouhé škádlení a sám prezident trval na tom, že šlo o vtip.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Robert Fico

Fico u příležitosti druhého výročí atentátu vytasil svaly

Slovenský premiér Robert Fico využil sociální sítě k tomu, aby u příležitosti druhého výročí atentátu na svou osobu demonstroval svou fyzickou sílu. Ve videu zveřejněném na platformě X se Fico objevil v přiléhavém tričku, jak se prochází po cestě a následně dělá kliky se zkříženýma nohama pro zvýšení obtížnosti. Svůj sportovní výkon pak zakončil koupáním v jezeře společně se svým psem.