Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při protestech v Nikaragui zahynulo již 47 studentů

Násilí, zbraně, ilustrační fotografie
Násilí, zbraně, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Managua - Protivládní protesty v Nikaragui, které trvají už přes tři týdny, si v noci na dnešek vyžádaly další oběť. Střelným zraněním po převozu do nemocnice podlehl student, informovala agentura AFP, podle které zraněna byla více než desítka studentů univerzity v hlavním městě Managui.

Třítýdenní protesty v této středoamerické zemi si podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva vyžádaly už nejméně 47 obětí, většinou z řad studentů.

Nejnovější úmrtí osmáctiletého Kevina Vella potvrdil zástupce místního policejního ředitele Francisco Díaz. Podle něj se mladík stal obětí "střelby skupin vandalů" na Polytechnické univerzitě v Managui. Lídr studentských protestů Víctor Cuadra ale novinářům řekl, že do prostor univerzity začali z okolí střílet zřejmě policisté v civilu a skupiny aktivistů sandinistické mládeže, které podporují prezidenta Daniela Ortegu.

Protesty, v jejichž čele stojí univerzitní studenti a zaměstnanecké organizace, vypukly v polovině dubna kvůli vládní penzijní reformě. Ta předpokládala snížení důchodů a zvýšení příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Po masových protestech, které se z hlavního města rozšířily do dalších měst, vláda od reformy ustoupila. Demonstrace ale pokračují a Nikaragujci požadují odstoupení prezidenta, který je v úřadu 11 let, i jeho manželky, která je rok viceprezidentkou.

Policie proti protestujícím v ulicích i na univerzitách použila slzný plyn a gumové projektily. Většina obětí byli mladí lidé, především univerzitní studenti, při protestech zemřeli i dva policisté a novinář. Dvaačtyřicetiletý místní reportér Ángel Gahona byl zastřelen v pobřežním městě Bluefields, když natáčel živé vysílání sdílené na síti Facebook.

Ve čtvrtek se konala v Managui také demonstrace zorganizovaná matkami obětí za nezávislé vyšetření úmrtí jejich dětí. K ženám se připojili i kolemjdoucí a řidiči. V průvody byly vidět nikaragujské modrobílé vlajky a transparenty s nápisy "Ortega je vrah" či "Nemáme strach".

Témata:  Nikaragua demonstrace studenti zbraně násilí

Související

Aktuálně se děje

2. listopadu 2025 9:09

Zemřel Daniel Krištof (†46). Šéf Úřadu práce podlehl těžké nemoci

Českou státní správou otřásla před víkendem smutná zpráva. Ve věku pouhých 46 let zemřel úřadující generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof. Úřad vedl v posledních dvou letech. Podle dostupných informací podlehl těžké nemoci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy