Londýn – Společnost Walk Free Foundation (WFF) sestavila takzvaný Světový index otroctví, který má ukázat, jak na tom které regiony i konkrétní země jsou s ohledem na problematiku moderního otroctví. Evropa je podle tohoto žebříčku regionem, kde je míra moderního otroctví nejnižší; problémy tu ale přesto existují.
Více než milion otroků
Podle WFF v Evropě žije v otroctví celkem asi 1 243 400 lidí. Ve své analýze situace v tomto regionu nadace tvrdí, že ačkoliv není Evropa tak často destinací těchto moderních otroků, často právě odsud pochází.
S odkazem na statistickou agenturu Evropské unie, Eurostat, uvádí, že občané EU tvoří 65 % identifikovaných obětí pašování v Evropě. „Tito lidé pochází především z Východní Evropy včetně Rumunska, Bulharska, Litvy a Slovenska. Oběti mimo EU jsou pak zejména z Nigérie, Číny a Brazílie," uvádí analýza.
Podotýká, že ačkoliv jsou v Evropě nejčastěji hlášeny případy nucené práce a komerčních sexuálních služeb, je zde možné najít i jiné podoby moderního otroctví – zmiňuje například nucené sňatky dětí v Turecku.
Děti a ženy v ohrožení
Varuje také, že se čísla ohledně těchto údajů mohou v dohledné budoucnosti změnit s ohledem na migrační krizi, jelikož se uprchlíci často stávají oběťmi tohoto typu zločinu. Velké riziko je především pro děti, jak varuje i bezpečnostní agentura EU, Europol.
Až 80 % obětí v Evropě tvoří ženy. Analýza uvádí, že do Evropy jsou v rámci moderního obchodu s lidmi často pašovány ženy a dívky z oblasti subsaharské Afriky. „Nigérie je zdrojem lidí, kteří jsou pašováni do Evropy; zejména ženy, které jsou zneužívány v Itálii, Belgii, Francii, Španělsku, Švédsku a Nizozemí," varuje studie.
Problém nucené práce se pak podle ní týká zejména oblastí zemědělství, lesnictví, rybářství, stavebnictví, zásobování, textilního průmyslu, domácích prací a dalších sektorů. Poukazuje například na Vietnamce, kteří v Polsku nahlásili případy, kdy jim zaměstnavatel odebral pasy, zabavil jim mobilní telefony a nutil je pracovat 12-13 hodin denně a šest dní v týdnu.
Problém nuceného manželství
Analýza zmiňuje i problematiku romských rodin a komunit, které podle ní patří mezi „nejvíce opomíjené skupiny lidí v Evropě." Varuje, že se některé romské rodiny kvůli chudobě „uchylují ke kupčení s vlastními dětmi, nutí je do sňatků nebo je v rámci strategie přežití zapojují do komerčního sexuálního zneužívání".
Varuje, že v některých zemích, například v Bulharsku, stále dochází k případům, kdy je nevěsta unesena a do sňatku donucena, jelikož je zde konzumací sňatku manželství legitimizováno.
Nucené manželství je podle analýzy rostoucím problémem celé Evropy a souvisí s problémy imigrace a multikulturalismu. „Případy nuceného manželství byly hlášeny po celé Evropě – v zemích včetně Slovenska, Bulharska, Španělska, Německa a Velké Británie," dodává analýza.
Související
25. října 2024 14:56
21. října 2018 14:30
23. července 2018 22:25
19. července 2018 22:23
8. července 2018 21:27