Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Evropě je více než milion otroků: Romové prodávají své děti a nutí je do manželství

Lidé, ilustrační fotografie
Lidé, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Londýn – Společnost Walk Free Foundation (WFF) sestavila takzvaný Světový index otroctví, který má ukázat, jak na tom které regiony i konkrétní země jsou s ohledem na problematiku moderního otroctví. Evropa je podle tohoto žebříčku regionem, kde je míra moderního otroctví nejnižší; problémy tu ale přesto existují.

Více než milion otroků

Podle WFF v Evropě žije v otroctví celkem asi 1 243 400 lidí. Ve své analýze situace v tomto regionu nadace tvrdí, že ačkoliv není Evropa tak často destinací těchto moderních otroků, často právě odsud pochází.

S odkazem na statistickou agenturu Evropské unie, Eurostat, uvádí, že občané EU tvoří 65 % identifikovaných obětí pašování v Evropě. „Tito lidé pochází především z Východní Evropy včetně Rumunska, Bulharska, Litvy a Slovenska. Oběti mimo EU jsou pak zejména z Nigérie, Číny a Brazílie," uvádí analýza.

Podotýká, že ačkoliv jsou v Evropě nejčastěji hlášeny případy nucené práce a komerčních sexuálních služeb, je zde možné najít i jiné podoby moderního otroctví – zmiňuje například nucené sňatky dětí v Turecku.

Děti a ženy v ohrožení

Varuje také, že se čísla ohledně těchto údajů mohou v dohledné budoucnosti změnit s ohledem na migrační krizi, jelikož se uprchlíci často stávají oběťmi tohoto typu zločinu. Velké riziko je především pro děti, jak varuje i bezpečnostní agentura EU, Europol.

Až 80 % obětí v Evropě tvoří ženy. Analýza uvádí, že do Evropy jsou v rámci moderního obchodu s lidmi často pašovány ženy a dívky z oblasti subsaharské Afriky. „Nigérie je zdrojem lidí, kteří jsou pašováni do Evropy; zejména ženy, které jsou zneužívány v Itálii, Belgii, Francii, Španělsku, Švédsku a Nizozemí," varuje studie.

Problém nucené práce se pak podle ní týká zejména oblastí zemědělství, lesnictví, rybářství, stavebnictví, zásobování, textilního průmyslu, domácích prací a dalších sektorů. Poukazuje například na Vietnamce, kteří v Polsku nahlásili případy, kdy jim zaměstnavatel odebral pasy, zabavil jim mobilní telefony a nutil je pracovat 12-13 hodin denně a šest dní v týdnu.

Problém nuceného manželství

Analýza zmiňuje i problematiku romských rodin a komunit, které podle ní patří mezi „nejvíce opomíjené skupiny lidí v Evropě." Varuje, že se některé romské rodiny kvůli chudobě „uchylují ke kupčení s vlastními dětmi, nutí je do sňatků nebo je v rámci strategie přežití zapojují do komerčního sexuálního zneužívání".

Varuje, že v některých zemích, například v Bulharsku, stále dochází k případům, kdy je nevěsta unesena a do sňatku donucena, jelikož je zde konzumací sňatku manželství legitimizováno.

Nucené manželství je podle analýzy rostoucím problémem celé Evropy a souvisí s problémy imigrace a multikulturalismu. „Případy nuceného manželství byly hlášeny po celé Evropě – v zemích včetně Slovenska, Bulharska, Španělska, Německa a Velké Británie," dodává analýza.

Témata:  otroctví EU lidé

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy