Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brazilští kamioňáci končí stávku, obávají se armády

Brazílie, Rio de Janeiro
Brazílie, Rio de Janeiro
Foto: Pixabay

Brasília - Brazilští řidiči kamionů se rozhodli ukončit pětidenní stávku spojenou s blokádou silnic, která paralyzovala část nejlidnatější jihoamerické země. Důvodem k odvolání protestu vyvolaného nárůstem cen nafty byl páteční krok prezidenta, který nařídil armádě proti řidičům zasáhnout. Informovala o tom stanice BBC.

Jedna z největších odborových organizací Abcam zastupující na 600.000 řidičů oznámila, že ustupuje "politováníhodnému" nátlaku prezidenta a z obav o bezpečí svých členů ukončuje protest.

Abcam byla hlavní skupinou, která ani po čtvrteční dohodě vlády s velkou částí odborářů nemínila s blokádou skončit. Zatímco ostatní odborářské organizace se spokojily s příslibem, že stát pomocí subvencí zmírní nárůst cen nafty, Abcam odmítala ustoupit, dokud parlament nepřijme zákon snižující daň z pohonných hmot. Cena nafty se v Brazílii od roku 2016 do letoška téměř zdvojnásobila.

Některá brazilská města včetně největšího Sao Paula vyhlásila kvůli nedostatku paliv způsobenému blokádou stav nouze. Kvůli neprůjezdným zásobovacím cestám začaly v některých obchodech docházet potraviny a lidé ve velkém nakupovali zásoby. Zavřena byla řada škol, aerolinky zrušily desítky letů a některé podniky přerušily svou činnost.

Ještě v pátek byly zablokovány silnice ve 24 ze 26 brazilských států. Abcam však v reakci na pokyn prezidenta Michela Temera k zásahu bezpečnostních složek vyzvala své řidiče, aby silnice uvolnili. Podle brazilských médií však není zcela jisté, zda a kdy všichni řidiči výzvy uposlechnou a protest ukončí.

Témata:  Brazílie stávka armáda

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.