reklama

Jedna z největších odborových organizací Abcam zastupující na 600.000 řidičů oznámila, že ustupuje "politováníhodnému" nátlaku prezidenta a z obav o bezpečí svých členů ukončuje protest.

Abcam byla hlavní skupinou, která ani po čtvrteční dohodě vlády s velkou částí odborářů nemínila s blokádou skončit. Zatímco ostatní odborářské organizace se spokojily s příslibem, že stát pomocí subvencí zmírní nárůst cen nafty, Abcam odmítala ustoupit, dokud parlament nepřijme zákon snižující daň z pohonných hmot. Cena nafty se v Brazílii od roku 2016 do letoška téměř zdvojnásobila.

Některá brazilská města včetně největšího Sao Paula vyhlásila kvůli nedostatku paliv způsobenému blokádou stav nouze. Kvůli neprůjezdným zásobovacím cestám začaly v některých obchodech docházet potraviny a lidé ve velkém nakupovali zásoby. Zavřena byla řada škol, aerolinky zrušily desítky letů a některé podniky přerušily svou činnost.

Ještě v pátek byly zablokovány silnice ve 24 ze 26 brazilských států. Abcam však v reakci na pokyn prezidenta Michela Temera k zásahu bezpečnostních složek vyzvala své řidiče, aby silnice uvolnili. Podle brazilských médií však není zcela jisté, zda a kdy všichni řidiči výzvy uposlechnou a protest ukončí.

reklama