Brusel - Dohodu mezi EU a Tureckem z letošního března označila Amnesty International (AI) za nelegální. Lidskoprávní organizace zároveň vyzvala Evropskou unii, aby ukončila své plány na navracení uprchlíků "pod falešnou záminkou", že Turecko je bezpečnou zemí.
Turecký azylový systém se těžko vypořádává s více než třemi miliony migrantů, kteří tak mohou na vyřešení svého případu čekat i roky. "Dohoda EU-Turecko je lehkovážná a nezákonná," uvedl John Dalhuisen, šéf AI pro Evropu a střední Asii. Myšlenka, že Turecko bude dodržovat lidská práva běženců a uspokojí potřeby třech milionů uprchlíků, je podle něj "fikce". Unie ve snaze zastavit migrační vlnu situaci v Turecku vylíčila úmyslně klamně.
Turecko podle AI selhává ve třech oblastech, které vyžaduje příslušné mezinárodní právo.
Je to jednak nedostačující kapacita jeho azylového systému, která způsobuje, že se stovky tisíc uprchlíků ocitají po roky v právní vakuu. Turecké úřady podle AI odmítly poskytnout této organizaci azylovou statistiku. V dubnu ale uvedly, že loni vyřídily asi 4000 žádostí.
Uprchlíci by měli být dále buď integrováni, přemístěni do jiné země nebo - pokud je to již bezpečné - vráceni do země původu. To se ale podle AI neděje a imigranti nemají šanci si vybudovat v Turecku nový život.
Třetí oblastí, v níž podle AI Turecko selhává, je poskytování životních prostředků. Většina uprchlíků si musí najít příbytek sama, bez vládní pomoci. Turecké úřady poskytují ubytování 264.000 syrských uprchlíků v jižních provincích, není ale reálně možné, aby našly ubytování zbývajícímu 2,87 milionu uprchlíků ze Sýrie. Sociální bydlení země zařídila pouze stovce ze 400.000 žadatelů o azyl z jiných zemí.
Zpráva rovněž upozorňuje na to, že mezi uprchlíky v Turecku je běžná dětská práce a rodiny mají potíže zajistit si základní životní potřeby. Jedna syrská matka se třemi syny AI řekla, že celá její sedmičlenná rodina přežívá z pěti až deseti tureckých lir (41 až 82 korun) denně a její devítiletý syn tak musí pracovat v obchodě s potravinami.
"Evropská unie odpověděla na jednu z nejtemnějších humanitárních katastrof naší doby natahováním ostnatých drátů, posilováním ostrahy hranic a uzavíráním pofiderních smluv se sousedními zeměmi, aby (uprchlíky) udržela mimo. Výsledkem je bída a utrpení a další úmrtí v moři," řekl Dalhuisen.
Témata: uprchlíci, AI (Amnesty International), EU
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01