Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Afghánský prezident jednostranně prodloužil příměří s Tálibánem

Taliban, Afghánistán
Taliban, Afghánistán
Foto: www.amnesty.cz

Kábul - Afghánský prezident Ašraf Ghaní dnes jednostranně prodloužil příměří s radikálním hnutím Tálibán, které vyzval, aby přistoupilo ke stejnému kroku.

Informovala o tom agentura Reuters s tím, že vláda propustila z vězení 46 tálibů. Tálibán s vládou se u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr dohodli na příměří. Klid zbraní, který prozatím ze strany radikálního hnutí platí do neděle, je oběma stranami dodržován.

Ghaní k jednostrannému prodloužení příměří neuvedl žádný časový rámec. Prohlásil také, že nyní bude vyčkávat na odpověď Tálibánu, v jehož souhlas ale věří.

Poděkoval také duchovním vůdcům za jejich mírové úsilí. Muslimští duchovní z celé země totiž vydali náboženský edikt (fatvu), jímž prohlásili sebevražedné útoky podle islámského práva za zakázané.

Témata:  Afghanistán Tálibán Ašraf Ghání

Související

Aktuálně se děje

16. prosince 2025 8:27

Jiří Procházka myslí na druhé. Víme, komu během adventu pomohl

Nejslavnější český MMA zápasník Jiří Procházka se nedávno pochlubil krásnou novinkou, že se stane otcem. Dětem se ale snaží pomáhat už v současnosti, kdy ještě otcem není. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy