Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecko na summitu podrží Německo? Tsipras je ochoten pomoci Merkelové dohodou o uprchlících

Alexis Tsipras
Alexis Tsipras
Foto: kremlin.ru

Berlín/Atény - Kancléřka Angela Merkelová našla při řešení migrační krize spojence v řeckém premiérovi. Alexis Tsipras je ochoten uzavřít s Německem dvoustrannou dohodu o zpětném přebírání migrantů.

Tsipras v interview pro list The Financial Times (FT) uvedl, že je otevřený možnosti uzavřít s Berlínem speciální dohodu týkající se zamezení "druhotných pohybů" uprchlíků, kteří přijíždějí na jižní hranice unie a pak se pohybují dál po území evropského bloku.

Merkelová (CDU) je na domácí politické scéně pod tlakem koaličního partnera CSU a jejího lídra Horsta Seehofera, který ve spolkové vládě zastává post ministra vnitra. 

Zatímco Seehofer chce migranty, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, vracet přímo z hranice, kancléřka to odmítá a chce najít společné evropské řešení. Obává se totiž dominového efektu a zániku Schengenu.

Tsipras pro FT řekl, že by mu návraty migrantů z německých hranic nevadily, pokud by věc vyslala zároveň signál převáděčům, že se Evropa migračními toky zabývá. Dle řeckého premiéra už není funkční dublinský systém, podle kterého unie určuje, kdo má odpovědnost za uprchlíka a za vyřizování jeho žádosti o azyl.

Dnes začne v Bruselu oficiální summit EU, je už druhým jednáním významných unijních činitelů o migraci za posledních pět dní. Nedělní "minisummit" lídrů 16 unijních zemí Merkelové pomoc ze strany jejích partnerů nepřinesla. Kancléřka po jednání pouze uvedla, že si uprchlíci nebudou vybírat, v které zemi EU požádají o azyl. Itálie předložila návrh, podle kterého by si každý stát unie sám nastavil kvóty na přijímání uprchlíků. Pokud by to neučinil, hrozil by mu finanční postih. Proti tomuto, ale i jiným podobným návrhům jsou země V4, mezi které patří i Česko.

Témata:  Angela Merkelová Alexis Tsipras uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.