Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Afghánistán po deseti dnech ukončil příměří s Tálibánem

Taliban, Afghánistán
Taliban, Afghánistán
Foto: www.amnesty.cz

Kábul - Afghánský prezident Ašraf Ghaní dnes ukončil desetidenní příměří s islamistickým hnutím Tálibán.

Ghaní zároveň povstalce vyzval k mírovým rozhovorům, informovala agentura Reuters. Islamisté ale už dříve mírový dialog odmítli.

"Nyní závisí na Tálibánu, zda chce dál zabíjet, nebo zda se přidá k mírovému procesu," řekl Ghaní na tiskové konferenci v Kábulu, při které islamistické povstalce vyzval k mírovému vyjednávání.

Příměří o svátku ukončení půstu íd al-fitr, který uzavírá muslimský postní měsíc ramadán, obě strany od 15. do 17. června dodržovaly. Civilisté i příslušníci bezpečnostních sil se během těchto tří dnů společně se členy Tálibánu v různých částech země modlili a slavili. 

Témata:  Afghanistán Tálibán EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

14. května 2026 11:25

Trable těhotné princezny. Eugenii vyšetřují kvůli hospodaření její charity

Britská princezna Eugenie se sice nedávno pochlubila radostnou novinkou, když oznámila těhotenství, ale kolem její osoby zároveň panuje jisté napětí. Příslušná komise totiž zahájila vyšetřování její charitativní organizace Anti-Slavery Collective. Informovala o tom BBC. Důvodem jsou pochybnosti ohledně výdajů charity. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy