Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec hádek? Merkelová a Seehofer se dohodli na kompromisu kolem migrace

Německá kancléřka Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer se dohodli na kompromisním řešení migračního sporu.

Seehofer po více než čtyřhodinovém jednání s kancléřkou prohlásil, že ve funkci ministra vnitra zůstává. V neděli přitom jako jedno z řešení navrhl svou rezignaci.

"Dohodli jsme se," prohlásil Seehofer. Dodal, že dohoda přináší udržitelné řešení migrační otázky a také způsob, jak na německo-rakouské hranici zastavit migranty, kteří do Německa míří protiprávně. O podrobnostech ale odmítl hovořit.

Spor ohrožoval nejen budoucnost německé spolkové vlády, ale také tradiční unii sesterských vládních stran Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Merkelové a Seehoferovy bavorské Křesťanskosociální unie (CSU). Ještě dnes by obě formace měly o výsledcích hovořit s koaličními sociálními demokraty.

Ústředním bodem sporu je Seehoferův požadavek odmítnout již na německých hranicích ty migranty, kteří už byli registrováni v jiné zemi Evropské unie, ve Švýcarsku nebo Norsku. Ministr vnitra a jeho CSU takový postup, který není součástí koaliční smlouvy, prosazují. Merkelová je proti, neboť se obává dominového efektu na evropských hranicích, nejdříve proto požaduje bilaterální dohody s jednotlivými unijními zeměmi.

Témata:  Horst Seehofer Angela Merkelová Německo

Aktuálně se děje

22. srpna 2026 11:41

Policie vyšetřuje pád větrníku na Přerovsku. Byl mimo provoz

Historicky prvním případem pádu větrné elektrárny v Česku, ke kterému došlo ve čtvrtek v Potštátě na Přerovsku v Olomouckém kraji, se zabývají policisté. Zatím ale nemají jasno, zda byl spáchán trestný čin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy