Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová kývla na tranzitní centra na hranici s Rakouskem, budou odsud vraceni migranti

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová souhlasila se zřízením tranzitních center na hranicích s Rakouskem, odkud budou vraceni ti migranti, kteří o azyl požádali v jiném členském státě Evropské unie.

Merkelová se dnes večer na tomto řešení dohodla na jednání její Křesťanskodemokratické unie (CDU) a sesterské bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), kterou vede ministr vnitra Horst Seehofer.

Postoj sociálních demokratů SPD, se kterými unie CDU/CSU tvoří vládní koalici, znám není. Šéfka SPD Andrea Nahlesová během dne upozornila na to, že není možné automaticky počítat s tím, že sociální demokraté kompromis mezi CDU a CSU v azylovém sporu podpoří. Zdůraznila, že SPD trvá na dodržení koaliční smlouvy.

Spor mezi Merkelovou a Seehoferem, který ohrožoval budoucnost vlády i unie CDU/CSU, se týkal ministrova požadavku odmítat již na německých hranicích ty migranty, kteří už byli registrováni v jiné zemi Evropské unie, ve Švýcarsku nebo Norsku. Merkelová s takovým postupem nesouhlasila.

Kancléřka na večerní tiskové konferenci po jednání špiček CDU a CSU řekla, že kompromis počítá s tím, že migranti umístění v tranzitních střediscích budou vraceni do země první registrace až po dohodě s dotčenými státy. Pokud taková úmluva existovat s danou zemí nebude, chce Německo další postup s vracením migrantů řešit v rámci dohody s Rakouskem.

Témata:  Angela Merkelová Horst Seehofer Německo uprchlíci EU

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 15:31

Chatrné zdraví Jiřího Krampola. Legenda televizní zábavy pojmenovala problém

Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vladimír Putin

Komentář

Ne partner k jednání, ale překážka k odstranění. Jak Putin vnímá Zelenského a celou Ukrajinu?

Ve světle aktuálního odmítnutí Vladimira Putina zúčastnit se jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Istanbulu je na místě znovu si připomenout, oč v této válce skutečně jde – a proč vůbec začala. Tento krok ze strany ruského prezidenta jen dále potvrzuje dlouhodobý postoj Kremlu. Nejde o hledání kompromisu, ale o vnucení vlastních podmínek prostřednictvím síly.