Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evakuace fotbalistů z jeskyně má začít brzy, největší česká čerpadla ale použít nelze

Thajští vojáci
Thajští vojáci
Foto: Tereza Váchová, EuroZprávy.cz

Bangkok/Praha - Evakuace 12 thajských chlapců a jejich trenéra z jeskyně Tham Luang by mohla začít v neděli nebo následujícího dne. Agentuře Reuters to dnes řekli vojáci, kteří odčerpávají z chodeb jeskyně vodu.

Skupina byla v jeskyni nalezena po devítidenním pátrání 2. července. Nyní ji ohrožuje stoupající voda a ubývající kyslík. Zvažuje se několik variant záchrany, uvažovalo se o výcviku v plavání a potápění i o možnosti dopravit k místu zásoby dostatečné na to, aby skupina přežila do opadnutí vody po skončení období dešťů. Tuto variantu ale úřady vyloučily.

Americký podnikatel a majitel vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk na twitteru oznámil, že by chlapci mohli být evakuováni pomocí jakéhosi pouzdra nebo dlouhé nafukovací trubice z dvojité vrstvy kevlaru. Není zapotřebí potápěčskou dýchací masku ani regulátor. Není nutný výcvik a hrozí menší riziko, že osoba podlehne panice. Podle Muska bylo jedno takové pouzdro použito cvičně v pátek v bazénu na člověku, který se nikdy nepotápěl s přístrojem. Dnes Musk dodal, že má od odborníků v Thajsku na své návrhy pozitivní odezvu. 

Agentura Bloomberg oznámila, že dva členové Muskova týmu mají dnes do Thajska dorazit a přispět k záchranné operaci. Další jejich kolega, který je právě v Thajsku na dovolené, se připojí, v neděli by pak mělo dorazit dalších šest jeho lidí.

Úřady začaly zpřísňovat bezpečnostní kordon kolem místa a v blízkosti jeskyně se objevily nové výstražní tabule. Reuters také napsal, že se v blízkosti ústí jeskyně usadilo několik mnichů a začali zpívat nábožné písně. Účelem obřadu je "otevřít jeskyni" a umožnit bezpečný návrat chlapců.

Největší česká čerpadla nelze pro záchranu chlapců ze zatopené jeskyně použít. Český premiér Andrej Babiš (ANO) již dříve uvedl, že by v Thajsku mohly pomoci s odčerpáváním vody z jeskyně české pumpy s výkonem až 400 litrů za vteřinu, tedy 24.000 litrů za minutu. Možnost využití těchto čerpadel dnes dopoledne přímo na místě v Thajsku ověřovali dva čeští odborníci. "Bohužel, velkokapacitní čerpadla nelze použít z důvodu jejich váhy a obtížné manipulovatelnosti. Terén je zde členitý a není možné čerpadla na místo řádně dopravit a usadit," sdělila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

"Dalším návrhem bylo využití kalových čerpadel s výkonem 800 litrů vody za minutu, která jsou lehčí a snadno manipulovatelná," doplnila mluvčí. Krizový štáb České republiky, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i premiér Babiš podle ní následně rozhodli, že Česko oficiálně Thajsku nabídne deset až 15 kusů kalových čerpadel s desetičlennou obsluhou a také čtyři potápěče.

"V tuto chvíli se čeká na rozhodnutí thajského krizového štábu, jak vyhodnotí situaci, a zda nabídky využije. Poté už je jen otázkou hodin vypravit kalová čerpadla včetně příslušníků HZS ČR (hasičského záchranného sboru) na místo určení," oznámila Zaoralová. "Intenzivně komunikujeme s thajskými úřady, hlavně naše ambasáda v Thajsku," doplnila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Témata:  thajské děti uvězněné v jeskyni Elon Musk Česká republika Thajsko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.