Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dusno v Rusku kvůli důchodové reformě. Do ulic vyšly tisíce lidí

Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv
Foto: kremlin.ru

Moskva - V ruské metropoli se dnes demonstrovalo proti záměru vlády zvýšit důchodový věk, na povolenou akci dorazilo přes 12 tisíc lidí. Podle návrhu by se měl u mužů do roku 2028 zvýšit důchodový věk z nynějších 60 let na 65 a u žen do roku 2034 z 55 na 63 let.

Ministerstvo vnitra tvrdilo, že se na dnešním mítinku, který v metropoli zorganizovali komunisté, sešlo asi 6500 lidí. Nezávislé zdroje agentury RBK a deníku Kommersant však odhadly, že protestovat přišlo více než 12.000 demonstrantů.

Při akci, jejímž organizátorem byla komunistická strana, se objevily i velmi kritické výzvy, například k odvolání premiéra Dmitrije Medveděva či k rozpuštění Státní dumy, dolní komory parlamentu.

Na transparentech účastníků byly nápisy jako například "55 let... ani o minutu déle" nebo "Ne penzijní genocidě", ale rovněž "Pryč s medvědí vládou a dumou" v narážce na jméno předsedy vlády Medveděva.

"Rusko postihly tři pohromy, které zasáhly všechny rodiny: Velká vlastenecká válka, privatizace a nyní je to zvýšení důchodového věku," řekl v projevu předseda komunistické strany Gennadij Zjuganov. 

Témata:  demonstrace v Rusku důchodová reforma Rusko Dmitrij Medveděv

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.