Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indie je povodněmi zdevastovaná. Stovky mrtvých, hrozí epidemie

Indie
Indie
Foto: tourism.gov.in

Dillí - Katastrofální povodně a sesuvy půdy si na jihu Indie vyžádaly už přes 400 mrtvých. Škody jsou předběžně vyčísleny na tři miliardy dolarů (67,6 miliardy Kč). Prezident Miloš Zeman svému indickému protějšku Rámovi Náthovi Kóvindovi dnes zaslal kondolenční telegram.

Nejsilnější monzuny za poslední století zasáhly tropický stát Kérala, kde rychle stoupající hladina vody začátkem srpna nedala mnoha lidem šanci uniknout. 

Dnes začala voda opadat a odhaluje nová těla obětí. Vojenské vrtulníky a lodě pokračují v pátrání po přeživších a rozvážejí pitnou vodu a potraviny. Zhruba 1,2 milionu lidí se před záplavami muselo uchýlit do 5645 záchranných středisek a táborů.

Největší obavy nyní vzbuzuje kontaminace vodních zdrojů a špatná hygiena, které by mohly přispět k šíření nakažlivých nemocí. Úřady už proto v táborech zahájily distribuci léků a dezinfekčních prostředků. Zničeny jsou desítky tisíc kilometrů silnic, spadlo i 134 mostů.

"Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast vám i rodinám obětí," uvedl prezident Zeman v kondolenčním telegramu.

Témata:  povodně v Indii Indie povodně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.