Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při záplavách v jižní Asii zemřelo už více než 950 lidí

Povodně, ilustrační foto
Povodně, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Dillí - Záplavy vyvolané monzunovými dešti v Indii, Nepálu a Bangladéši si vyžádaly již 950 mrtvých, ani toto číslo ale nebude konečné. Do záchranných operací je zapojena armáda, postiženo je v celém regionu na 40 milionů lidí.

Nejhůře postiženy jsou podle AP severoindické státy Bihár, Uttarpradéš, Bangla a Ásám, kde počet mrtvých vystoupal na 680. Většina z nich se utopila, další zavalily sesuvy půdy.

Úřady v Biháru uvedly, že počet obětí v tomto státě dosáhl 367, ale bude pravděpodobně dále vzrůstat. Očekávají totiž, že až opadnou záplavové vody, budou v zatopených domech nalezena další těla. Vojáci a dobrovolníci evakuovali ze zaplavených oblastí Biháru asi 770.000 lidí.

V sousedním státě Uttarpradéš způsobily záplavy především tři mohutné řeky. Místní úřady uvedly, že katastrofu zavinily nejen silné deště, ale také skutečnost, že Nepál vypustil vodu ze svých přehrad na horních tocích.

Indický stát Bangla registruje 152 mrtvých a 15 milionů postižených. V Ásámu živel usmrtil 71 osob. V záplavových vodách našlo smrt také asi 300 zvířat, včetně dvou nosorožců a tygra, kteří žili v místní přírodní rezervaci Kaziranga.

V Bangladéši je bilance záplav 132 obětí a 7,5 milionu postižených. Na 10.000 hektarech půdy byla úroda zcela zlikvidována, na dalších 600.000 hektarech byla poničena.

Podle nepálského ministerstva vnitra záplavové vody v zemi již opadají a hladiny řek se vracejí k normálu. Počet mrtvých v Nepálu je 146, 30 dalších lidí se ještě pohřešuje.

Témata:  povodně v Indii Nepál Bangladéš Indie povodně

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 15:15

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy