reklama

Çavuşoglu na jednání s Lavrovem uvedl, že by Rusko a Turecko měly spolupracovat ve snaze rozlišit opoziční skupiny od teroristických uskupení v severozápadní provincii Idlib. Ofenziva vládních jednotek by podle něj způsobila humanitární katastrofu.

Lavrov řekl, že Moskva ztrácí s ozbrojenci v Idlibu trpělivost. Podle Kremlu totiž odtud povstalci cílí na vládní pozice a syrské a ruské vojenské základny. Idlib sousedí s Tureckem a Damašek chce získat pod svou kontrolu i tuto provincii.

Lavrov dodal, že Rusko neočekávalo, že rebelové budou využívat bezpečnostní zóny jako "lidský štít", odkud mohou útočit na vládní jednotky. Na vytvoření bezpečnostních zón s cílem snížit míru násilí v západní Sýrii se loni dohodlo Rusko s Tureckem a Íránem, který podporuje také Asadův režim.

Rusko zahájilo své operace v Sýrii v roce 2015 na žádost syrského prezidenta Bašára Asada, s nímž má ruský prezident Vladimir Putin dobré vztahy. Turecko v konfliktu, který v Sýrii vypukl v roce 2011, podporuje část povstalců.

reklama