Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syrský Idlib se připravuje na nejhorší. Povstalci začali ničit mosty, Asadova armáda je blízko

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Damašek - Damašek a jeho spojenci podle dosavadních zpráv chystají rozhodující ofenzivu proti Idlibu. Ozbrojené skupiny v této severosyrské provincii už zničily několik mostů, aby ztížily Asadově armádě útok.

Idlib mají v rukou radikální skupiny a oponenti Damašku. Kromě jejich bojovníků je tam kolem dvou milionů civilistů.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) ozbrojenci v minulých hodinách zničili výbušninami dva mosty v sousední provincii Hamá, které vedly k oblastem, v nichž působí povstalci v Idlibu. Právě pohraniční část Hamá by mohla být prvním z cílů chystané ofenzivy.

"Povstalci zaznamenali na straně režimu intenzivní aktivity, do oblasti přijely tanky a obrněné vozy. Povstalecké skupiny v očekávání vojenské operace opevňují své pozice," sdělil šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Agentura AFP upozornila, že v minulých dnech se k Idlibu často vyjadřovalo Rusko jako hlavní spojenec Damašku. Kromě jiného varovalo před údajně chystanou provokací, při níž by mohly být použity chemické látky. USA minulé chemické útoky připsaly syrské armádě a odpověděly protiútokem.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim ve čtvrtek řekl, že "syrské vedení je odhodláno bojovat proti frontě An-Nusra v Idlibu bez ohledu na oběti". Na severu Idlibu jsou přítomni také turečtí vojáci. Ankara si novou ofenzivu nepřeje, protože by vyvolala novou uprchlickou vlnu.

Témata:  Sýrie An-Nusra Syrská krize

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.