Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo sestřelil ruské letadlo? Izrael přivezl do Moskvy důkazy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Moskva - Izraelští vojáci přivezli do Moskvy 40 stran důkazů, že neměli nic společného se sestřelením ruského výzvědného letounu Il-20 syrskou protivzdušnou obranou. Napsal to dnes ruský list Kommersant o čtvrtečním jednání izraelské delegace vedené velitelem izraelského vojenského letectva generálem Amikamem Norkinem s představiteli ruského ministerstva obrany.

Právě ruské ministerstvo obrany v úterý přiřklo Izraeli vinu za pondělní incident, který stál životy 15 ruských vojáků z posádky ruského stroje: izraelské stíhačky, podnikající nálet v Sýrii, se údajně kryly za ruským strojem. "Je hanba schovávat se za zády těch, kteří zajišťují i tvou bezpečnost a nemohou uhnout kulce, vypálené po tobě," prohlásila na izraelskou adresu mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

"Podle izraelské verze byla syrská raketa, která sestřelila letoun, vypálena prakticky hodinu poté, co stíhačky F-16 odletěly na základnu. Avšak ruští vojáci, kteří dříve tvrdili, že Il-20 byl sestřelen během útoku izraelských letounů, svá obvinění na adresu Izraele dosud neodvolali, přinejmenším ne veřejně. Nicméně vojáci obou zemí se dohodli pokračovat v koordinaci akcí v Sýrii," napsal deník.

Podle ruského listu generál Norkin jednal s velitelem ruského letectva a dalšími ruskými vojenskými činiteli. Spolu s ním Moskvu navštívili důstojníci vojenské rozvědky, letectva a generálního štábu. Během rozhovorů se domluvili na koordinaci v v Sýrii a na dalším uplatňování systému, který má zabránit konfliktům.

Podle izraelské čtyřicetistránkové zprávy, sepsané v angličtině a ruštině, Syřané vypálili proti izraelským stíhačkám desítky protiletadlových raket S-200, dodaných Ruskem, a část z nich dopadla v Libanonu či ve vzdálených končinách Sýrie. Jedna z nich sestřelila nad Středozemním mořem ruský letoun.

"Pokračujeme v otevřeném a čestném dialogu s Ruskem," prohlásil v izraelském armádním rozhlase ministr obrany Avigdor Lieberman. Zdůraznil, že Izraelci obvykle nezveřejňují podrobnosti o operacích svého letectva, ale v tomto případě udělali výjimku.

Kommersant připomněl, že po sestřelení Il-20 se v médiích objevily dohady, že zřejmě nefungoval systém IFF, který zajišťuje rozpoznání "svých" a "nepřátelských" letounů. Ale někdejší zástupce náčelníka protivzdušné obrany a letectva generál Ajteč Bižev potvrdil vyjádření ruského ministerstva obrany, že v ruském letounu Il-20 fungovalo ruské zařízení, zatímco syrské rakety S-200 byly vybaveny syrským systémem - a oba systémy se neshodují automaticky, k tomu je zapotřebí speciální sladění pravidelně se měnících kódů.

Spekulace, že Il-20 byl sestřelen kvůli nefungujícímu IFF, jsou podle mluvčího ruského ministerstva obrany "diletantské fantazie": Rusko si vlastní rozpoznávací systém chrání a nikdy jím nevybavuje zbraně a vojenskou techniku určenou na vývoz.

Témata:  ruské angažmá v Sýrii Izraelská armáda Syrská krize

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.