Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indonéská vláda vyzvala k mezinárodní pomoci, tsunami si vyžádala už nejméně 832 mrtvých

Indonésie
Indonésie
Foto: INT

Indonéská vláda dnes vyzvala k mezinárodní pomoci poté, co série zemětřesení a ničivá vlna tsunami si na indonéském ostrově Sulawesi vyžádala nejméně 832 mrtvých. Oznámila to agentura AFP.

Prezident Joko Widodo "nás pověřil přijmout naléhavou mezinárodní pomoc, v reakci na pohromu", prohlásil vládní představitel Thomas Lembong podle AFP. Ta připomněla, že desítky humanitárních agentur a nevládních organizací uvádějí, že jsou připraveni pomoci.

Lembong, stojící v čele rady koordinující investice, má podle agentury Reuters koordinovat pomoc ze soukromého sektoru z celého světa. Své přispění nabídly i státy jako Austrálie či Thajsko. Podle agentury AP zatím není zřejmé, jaký typ pomoci prezident povolil.

Nejpostiženější jsou města Palu a Donggala, kde žije asi 600.000 lidí. Podle mluvčího indonéské národní agentury pro řešení krizových situací Sutopa Purwoa Nugrohoa zůstává mnoho lidí pod troskami zřícených domů.

V singapurském tisku se mezitím objevily údaje, že počet obětí pátečního zemětřesení přesáhl 1200 a nepřestává stoupat, jak záchranáři nalézají čím dál více mrtvých těl. Humanitární pomoc podle listu The Straits Times potřebuje okolo 2,6 milionu lidí.

Nejsilnější ze tří hlavních otřesů mělo v pátek sílu 7,5 stupně. Následná cunami dosáhla až tří metrů a smetla pobřežní oblasti. Odhaduje se, že katastrofa postihla až dva miliony lidí. Obavy panují v případě Donggaly, která je odříznuta od proudu a komunikačních kanálů.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných. V roce 2004 zemětřesení a cunami zabily 226.000 lidí v 13 zemích, z toho více než 120.000 v Indonésii. Palu zasáhly cunami v letech 1927 a 1968.

Témata:  Indonésie tsunami zemětřesení

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.