Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hořký osud běženců, zažehli revoluci, jen aby byli nešťastní v Evropě

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
Foto: Amnesty International

Damašek - Syrský konflikt vypukl v březnu 2011 demonstracemi za prodemokratické reformy. Nyní jsou z bývalých protirežimních aktivistů nešťastní uprchlíci v Evropě.

Na svých chytrých telefonech stále sledují novinky o svých blízkých krajanech v několik tisíc kilometrů vzdálené Sýrii, přesto tito prodemokratičtí aktivisté neskrývají smutek nad svou revoltou, která se postupně přeměnila v ničivou válku.

"Když jsem přijel do Německa, měl jsem pocit, že žiju s otevřenou zlomeninou, že jsem jakoby prodal svoji duši. Cítil jsem se vinný, že jsem to tam všechno opustil," říká osmadvacetiletý aktivista Jimmy Šahinjan.

Poté, co jeho rodné město Rakka na severu Sýrie obsadili radikální islamisté z Islámského státu (IS), mu několikrát vyhrožovali smrtí. Proto musel utéci, podobně jako miliony dalších Syřanů.

Do Turecka se dostal v úkrytu sanitky, ale ani tam se necítil bezpečně. "Neměl jsem jinou možnost, než jet dál," říká. Dorazil až do Německa, kde se nyní snaží pokračovat ve svém boji prostřednictvím berlínské organizace Občané pro Sýrii, pro kterou pracuje jako dobrovolník. Naučil se německy, ale dodává, že je pro něj "velmi obtížné zvyknout si na zcela jiný způsob života".

Pro novináře Jazana je nemožné opustit cestu, pro kterou je ochoten i zemřít. Přežil dva roky v obklíčení ve staré části středosyrského města Homs, které bylo před pěti lety nazváno "metropolí revoluce". Poté se ale plně dostalo pod kontrolu vládního režimu.

Přežil zde bombardování, kdy několik měsíců jedl pouze různý plevel a byliny. Od loňského jara žije u svého strýce v Saint-Etienne v centrální části Francie.

Postupnou destrukci Homsu sledoval dva roky. Fotografoval děti hrající si na zbořeništích, hlídkující povstalce nebo zraněné převážené do polní nemocnice.

Nyní tráví celé noci na Facebooku s ostatními aktivisty, kde sledují zprávy z domova. "V Sýrii jsem měl obklíčené tělo, tady zase duši," říká třicetiletý Jazan.

Čtyřiadvacetiletý Ahmad Rifáí, který strávil měsíce fotografováním opozičních bašt na severu Sýrie, žije také v Německu, podobně jako více než milion loni zaregistrovaných žadatelů o azyl.

Viní syrskou vládu a mezinárodní společenství ze změny kurzu revoluce, která se přeměnila ve válku, v níž jsou občané rukojmím. "Za starých dobrých časů se mohli lidé sami rozhodnout, kdy a kde budou protestovat," říká. "Nyní se ale Syřané sami nerozhodují. Sýrie se stala územím pro hry velkých mocností jako je Rusko, USA či Írán," vysvětluje Ahmad, který pracuje jako tlumočník pro Červený kříž.

Témata:  Sýrie uprchlíci

Aktuálně se děje

10:12

Mladík ve škole na Tachovsku vyhrožoval spolužačce. Skončil v cele

Policie v úterý zasahovala na jedné ze škol na Tachovsku kvůli výhrůžkám, jejichž původcem byl jeden ze studentů. Mladík podle dosavadních zjištění vyhrožoval spolužačce tím, že zabije její blízké.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy