Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hitlerův jídelníček? Diktátor miloval jídla, která by dnes snědl jen málokdo

Adolf Hitler
Adolf Hitler
Foto: National Archives

Společným znakem diktátorů bývá většinou dostatek moci a peněz. Nejednoho by proto napadlo, že takový člověk si dopřává ty nejluxusnější pochoutky. Ale to, co platí například v případě severokorejského vůdce Kim Čong-una, nebývá pravidlem.

Adolf Hitler je bezesporu jednou z nejkrutějších postav historie, ale taky jednou z nejzajímavějších. Poměrně specifickou kapitolou je jeho stravování, které leckoho překvapí.

Na jídelním stole by člověk jen těžko hledal takové pochoutky, jako bažanty, krevety nebo jehněčí. Nacistický diktátor dával přednost zcela jiné stravě.

Snídani absolvoval až v poledne, protože vstával obvykle velmi pozdě. K ní miloval sklenici mléka a suchý chléb. Občas, měl-li chuť, si nechal od kuchařů nastrouhat i nějaké ovoce. Ano, čtete správně, ne nakrájet, ale skutečně nastrouhat.

Nepohrdnul ani ovesnými vločkami s citronem a ořechy s mlékem. Na to, že měl přístup k prakticky neomezeným potravinám a surovinám, měl podivné chutě.

Lepší to nebylo ani k obědu. Hitler nedal dopustit na polévky, většinou ale preferoval pouze obyčejné zeleninové. Následně si většinou dal luštěniny, hrách nebo čočku, případně teplou zeleninu s kaší.

K večeři se trochu rozšoupnul a dopřál si například štrůdl nebo dort. Podle historických pramenů ale neměl moc na výběr. Stravu mu údajně určovali lékaři tak, aby předešli vleklým zácpám a bolestem břicha.

Údajně z tohoto důvodu byl Hitler také vegetarián. Někteří historikové ale dodnes tvrdí, že to tak mělo vypadat pouze navenek. Většina dobových pramenů se ale k této variantě přiklání. 

Témata:  Adolf Hitler nacisté II. světová válka

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.