reklama

Německu se podle Macrona podařilo "přemoci krvelačné démony nacionalismu". "Jsem pyšný, že Francie při tom... hrála roli," dodal.

Před projevem ve Spolkovém sněmu Macron spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem položili věnce v památníku Neue Wache na třídě Unter den Linden, informuje agentura AP. V Německu je dnes Den národního smutku (Volkstrauertag), zasvěcený památce obětí všech válek a diktatur.

Jeho počátky sahají do roku 1919, kdy lidé chtěli ukázat solidaritu s pozůstalými po vojácích padlých v první světové válce. V památníku Neue Wache se od roku 1993 z iniciativy tehdejšího kancléře Helmuta Kohla nachází socha Matka a syn sochařky Käthe Kollwitzové a na podlaze je věnování "Obětem války a tyranie".

Před tímto pietním aktem Macron se Steinmeierem vyzvali mladé lidi, aby udělali vše pro otevřenou a mírovou Evropu, protože podle šéfa Elysejského paláce se "nacházíme ve velmi důležitém okamžiku naší historie". Steinmeier zdůraznil, že se lidé musejí učit z historie, aby se vyhnuli novým nedorozuměním. V Berlíně se v těchto dnech sešlo na 500 mladých lidí ze 48 zemí Evropy, Afriky a Blízkého východu na setkání nazvaném "Mladí za mír - sto let od první světové války, sto nápadů pro mír", napsala agentura DPA.

Loading...
reklama