Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příbuzným obětí letu MH17 došla trpělivost. Podali stížnost proti Rusku

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Zde na úlomcích letadala jsou vidět dirky po střepinách raketového systémmu BUK.
Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Zde na úlomcích letadala jsou vidět dirky po střepinách raketového systémmu BUK.
Foto: Dutch Safety Board

Příbuzní 55 Nizozemců, kteří v roce 2014 zahynuli při sestřelení malajsijského boeingu nad východoukrajinským Donbasem, se dnes se stížností proti Rusku obrátili na Evropský soud pro lidská práva (ESLP). S odvoláním na právního zástupce skupiny o tom dnes informoval server nizozemské veřejnoprávní stanice NOS.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska letos v květnu uvedl, že letadlo Boeing 777 sestřelila raketa Buk odpálená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku.

Raketa byla odpálená z okolí obce Pervomajskyj jižně od města Snižne. Tento prostor byl tehdy a je i teď pod kontrolou proruských separatistů. Moskva obvinění důrazně odmítá a tvrdí, že odpovědnost za sestřelení letounu nese ukrajinská armáda.

"Rodiny obětí trpí kvůli chování Ruska, které stále popírá jakýkoli podíl na havárii, odmítá spolupracovat s vyšetřovateli a šíří mylné informace," prohlásil dnes obhájce skupiny Veeru Mewa, podle nějž se proto jeho klienti dnes obrátili na evropský soud.

Katastrofa letu MH17 si v létě 2014 vyžádala životy všech 298 lidí na palubě. Většinu cestujících tvořili Nizozemci, byli mezi nimi ale také Australané a občané dalších osmi zemí.

Témata:  sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou Nizozemí Rusko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.