reklama

Svou preferenci dal dnes najevo například ministr hospodářství Peter Altmaier, který by podle listu Rheinische Post rád v čele strany viděl generální tajemnici Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, která patří vedle bývalého šéfa poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze k hlavním favoritům volby.

Altmaier ale zároveň kritizoval šéfa Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho, který před pár dny doporučil volbu Merze. Tento krok podle Altmaiera vedl k "protržení hráze", pokud jde o vyjadřování podpory jednotlivým kandidátům.

Páteční volba na sjezdu v Hamburku bude podle pozorovatelů nejspíše těsná, a proto se dobře může stát, že z ní bude téměř polovina hlasujících odcházet nespokojena. V případě vítězství Krampové-Karrenbauerové i proto, že strana pod jejím vedením bude z větší části pokračovat v dosavadním kurzu Merkelové, v případě vítězství Merze proto, že by se stranu zřejmě pokusil vést ke konzervativnější politice.

Místopředseda CDU a ministerský předseda nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet už proto varoval před tím, aby volba předsedy dlouhodobě nejsilnější německou stranu nerozdělila. "Musíme udělat vše pro to, aby k tomu nedošlo. Rozhodující pro soudržnost CDU je období po volbě předsedy," řekl redakční skupině Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Obavy z rozdělení strany, které sdílejí i někteří komentátoři, jsou o to větší, že CDU na podobnou volbu není zvyklá. Naposledy totiž z alespoň dvou kandidátů vybírala v roce 1971. Od té doby se o post v čele strany ucházel vždy jen jediný politik, který byl tradičně zvolen velkou většinou hlasů. Například Merkelová, která jako předsedkyně končí zejména kvůli špatným volebním výsledkům z poslední doby, nikdy nedostala méně než 88 procent hlasů.

Vedle Krampové-Karrenbauerové a Merze na předsedu kandiduje také ministr zdravotnictví Jens Spahn. Šance na zvolení má ale jen minimální.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama