UNICEF podle armády školí lidi v odkrývání případů porušování lidských práv a sabotuje tak boj vojáků s povstalci. UNICEF zatím podle prohlášení své mluvčí situaci na místě ověřuje a nemůže poskytnout bližší informace. Již v dubnu obvinila armáda tři zaměstnance fondu z úniku informací o údajném sexuálním zneužívání dětí ze strany vojáků.

Na severovýchodě Nigérie působí teroristická organizace Boko Haram, ale také skupina Islámský stát v západní Africe (ISWA), která se od Boko Haram v roce 2016 odštěpila. Obě organizace chtějí v severovýchodní Nigérii založit samostatný stát a zavést v něm islámské právo šaría.

Radikálové v uplynulých měsících zabili při útocích stovky vojáků, píše Reuters. Porušování lidských práv se ale v oblasti podle organizace Human Rights Watch dopouští také armáda. Severovýchod země je zároveň oblastí, která je značně závislá na mezinárodní rozvojové a humanitární pomoci. Napětí v Nigérii nyní stoupá i v souvislosti s prezidentskými volbami, které se budou konat v únoru příštího roku.