Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spory o brexit neberou konce. Britská vláda se rozdělila do tří táborů

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Většina členů britské vlády považuje brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové za mrtvou a otevřeně diskutuje o dalších možnostech, včetně nového referenda. Napsal to dnes britský deník The Times s odvoláním na své zdroje. Většina ministrů podle listu dospěla k názoru, že parlament by dojednaný text o podmínkách odchodu země z Evropské unie neschválil. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt dnes nicméně rozhlasové stanici BBC řekl, že Dolní sněmovna by brexitovou dohodu mohla podpořit, pokud by získala od EU další záruky týkající se nejproblematičtějšího bodu, kterým je takzvaná irská pojistka.

The Times tvrdí, že kabinet je v otázce dalšího postupu rozdělený na tři tábory. První skupina, v níž jsou například ministryně práce Amber Ruddová nebo ministr financí Philip Hammond, se "neochotně přiklání k druhému referendu, pokud by všechny jiné možnosti byly vyčerpány".

Let’s stop Brexit getting stuck, back the deal we have or find an alternative to stop no deal.https://t.co/QgmOhLPN3n

— Amber Rudd MP (@AmberRuddHR) 15. prosince 2018

Druhý tábor, v němž jsou mimo jiné ministr životního prostředí Michael Gove nebo ministr vnitra Sajid Javid, podle deníku odmítá vyhlídku brexitu podle dohody, ale je stále pro to, aby země blok opustila. Gove je patrně zastáncem "měkkého" brexitu a dalších vztahů s EU v norském stylu, píše The Times.

Třetí skupina, jejíž součástí je třeba Hunt, je proti zmíněným krokům a je ochotna riskovat takzvaný neřízený brexit. Podle Hunta ale sedmadvacítka pravděpodobně učiní ústupky, aby se vyhnula tomu, že Spojené království odejde v březnu 2019 z bloku bez dohody. Možnost neřízeného brexitu, který si ani jedna strana nepřeje kvůli negativním hospodářským důsledkům, však podle Hunta stále není vyloučená.

"Až se prach usadí, jediným způsobem, jak se dostat přes (britský) parlament, je verze dohody, kterou vláda vyjedná," uvedl Hunt.

My sincere request to colleagues: BREXIT IS NOT GUARANTEED and the British people will not forgive us if we fail to deliver it. All those who want to stop it are praying for a Conservative leadership contest. So don’t take the risk and back @theresa_may tonight

— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) 12. prosince 2018

Kabinet Mayové tento týden v pondělí v očekávání fiaska na poslední chvíli odložil hlasování Dolní sněmovny o dohodě plánované na úterý. Mayová v této souvislosti uznala, že dokument by skeptickým parlamentem neprošel. Hlavním sporným bodem je takzvaná irská pojistka, jejímž smyslem je zachování hladkého celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Její kritici tvrdí, že by toto záložní řešení připoutalo Británii k EU na neomezeně dlouhou dobu.

Premiérka v pondělí prohlásila, že se s unií pokusí vyjednat další právní záruky týkající se irské pojistky. Sedmadvacítka na summitu v Bruselu koncem týdne ujistila, že pojistka by byla pouze dočasná a nejspíš ani nebude použita. Představitelé unijních států ovšem zároveň zdůraznili, že o samotné brexitové dohodě znovu rokovat nehodlají. Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk velmi chladně reagoval na prohlášení Mayové, že v příštích dnech začnou jednání o dalších zárukách z evropské strany ohledně irské pojistky.

Témata:  Brexit Velká Británie Philip Hammond

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.