reklama

„Prezident Trump je připraven tuto válku ukončit,“ řekl ve čtvrtek Steve Biegun, vyslanec Washingtonu, který má v gesci Severní Koreji. „Je konec, je to hotovo. Nebudeme útočit na KLDR a neusilujeme o to svrhnout tamní režim,“ zaznělo při akci pořádané na Stanfordově univerzitě.

Jak uvedla stanice CNN, severokorejská strana tlačí na to, aby se Spojené státy zavázaly k dosažení oficiální mírové smlouvy. Korejskou válku ukončilo v roce 1953 pouze příměří a tento stav trvá dosud. Zástupci Severní i Jižní Koreji se již zavázali, že formální mírovou smlouvou konflikt ukončí.

„Jsem absolutně přesvědčen, a co je důležitější, prezident Spojených států je přesvědčen, že nastal čas přenést se přes 70 let války a nepřátelství. Není žádný důvod, aby tento konflikt déle pokračoval,“ dodal Biegun.

Podle vyslance se severokorejský vůdce zavázal k neutralizaci všech zařízení na obohacování plutonia a uranu, pokud Washington podnikne příslušná opatření. O tom, jaké podmínky mají být ve hře, se prý zatím jedná. Již předtím však odmítl, že by se v rámci dohody něco za něco řešilo stažení amerických jednotek z poloostrova.

Přes pozitivní nótu Biegunova proslovu však odborníci varují, že „celková a plně ověřená denuklearizace“ KLDR zůstává nadále velmi vzdáleným, ne-li nedostižným cílem. Podle zdrojů CNN, které jsou obeznámeny s průběhem vyjednávání, zatím diplomatické snahy „nevedou nikam“.

Biegun se zastal Trumpa i v kritice amerických zpravodajských služeb. Jejich zástupci v úterý během senátního slyšení rozporovali některá Trumpova tvrzení týkající se zahraniční politiky. Ředitel národního zpravodajství (DNI) Dan Coats řekl, že se KLDR „pravděpodobně nevzdá všech svých jaderných zbraní.“ Ředitelka CIA Gina Haspel zase senátory informovala, že je Pchjongjang „zavázán úsilí vyvinou raketu dlouhého doletu, která by umožnila přímo ohrozit Spojené státy.“

„Je spravedlivé říct, že před námi leží více práce, než je prozatím za námi,“ připustil vyslanec. Odhodlání na straně Trumpa i Kim Čong-una je však prý velké, a proto věří, že se podaří dosáhnout historického průlomu. „Nyní je ta příležitost a nyní je ta chvíle. Spojené státy jsou připraveny proměnit vizi prezidenta Trumpa a předsedy Kima ze Singapuru ve skutečnost,“ řekl.

reklama