Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V uprchlickém táboře se našly tři starověké sošky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Amnesty International

Lublaň - V opuštěném uprchlickém táboře Gruškovje ve Slovinsku poblíž chorvatských hranic se našly tři vzácné sošky z alabastru, které pocházejí z oblasti někdejší Mezopotámie a jsou staré několik tisíc let.

"Tyto předměty jsou podle (Slovinského národního) muzea prokazatelně pravé. Případ se týká pašování kulturního bohatství," řekl AFP mluvčí slovinské policie Miran Šadl.

Sošky byly objeveny už loni v listopadu a zřejmě je v táboře zanechal některý z migrantů. Informace o nálezu nebyla zveřejněna dříve, protože se čekalo na výsledek expertízy.

Podle odborníka ze Slovinského národního muzea Petera Turka jsou tři sošky staré kolem 5000 let a pravděpodobně pocházejí z některého antického chrámu v Sýrii nebo v Iráku, kde kdysi vzkvétala sumerská civilizace. "Vzhledem k tomu, že nemají žádné identifikační ani inventární označení, jsme přesvědčeni, že pocházejí z ilegálních vykopávek," řekl Turk slovinskému rozhlasu.

Dodal, že hodnota na černém trhu sice nedosahuje desítek tisíc eur (stovek tisíc korun), nicméně hodnotu několika tisíc eur předměty zcela určitě mají.

Témata:  Slovinsko uprchlíci památky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.