reklama

Pařížská policie v pátek oznámila, že demonstranty během již devatenácté protestní soboty nevpustí na bulvár Champs-Elysées a další místa v centru metropole.

Tvrdší přístup úřadů je reakcí na násilnosti více než 1500 radikálů, kteří v hlavním městě minulý týden zapálili banku či rabovali obchody a restaurace. Policie použila slzný plyn a vodní děla a přes 150 lidí zadržela.

Očekává se, že při další demonstraci projdou i dnes francouzskou metropolí tisíce lidí. Aby předešly násilí či rabování v centru města, zakázaly úřady protesty jak na proslulém bulváru a v jeho okolí, tak u prezidentského Elysejského paláce a u sídla parlamentu. Vládní budovy a další exponovaná místa budou podle Macrona hlídat vojáci.

Lidé oblečení do žlutých vest protestují ve Francii proti vládě a prezidentovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současného kabinetu.

reklama