Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dlouho očekávané datum. 29. březen bude patřit brexitu jinak, než Britové čekali

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

V den původního termínu odchodu země z Evropské unie britská vláda v pátek potřetí předloží dohodu o brexitu ke schválení poslancům, tentokráte však bez souběžně dojednané politické deklarace o budoucích vztazích s EU. Podmínky odchodu potřebuje do konce týdne schválit, aby byla splněna podmínka pro odklad vystoupení z EU na 22. květen. Část vládních konzervativců se nicméně již nechala slyšet, že dohodu nepodpoří ani po příslibu premiérky Theresy Mayové, že by po jejím schválení brzy rezignovala. Odmítavý postoj dnes nezměnili ani opoziční labouristé, ani severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), s jejíž podporou konzervativci vládnou menšinově.

K oddělení dohody o rozluce s EU od rámce budoucího partnerství obou stran vládu donutil postoj předsedy sněmovny Johna Bercowa, který nechtěl povolit nové hlasování o stejném návrhu. Bercow dnes oznámil, že v pozměněné podobě hlasování o dohodě umožní. Vláda ani generální prokurátor Geoffrey Cox v tomto postupu nevidí právní problémy. Britští novináři ale upozorňovali na část loňského britského zákona o vystoupení z EU, která vyžaduje pro ratifikaci dohody s Bruselem jediné hlasování o obou částech balíčku, tedy i o rámci budoucích vztahů.

Nic z toho však mnoho nemění na tom, že Mayová pro svůj brexitový plán stále nemá v Dolní sněmovně většinovou podporu. Šéfka DUP Arlene Fosterová dnes zopakovala, že její straničtí kolegové budou hlasovat proti dohodě navrhované premiérkou. Poslanci DUP podle Fosterové rovněž nikdy neměli v úmyslu zdržet se hlasování, a kabinetu tak vyjít vstříc alespoň částečně. Opoziční labouristé pak podporu pro "brexit naslepo" bez představy o vztazích po odchodu z EU vylučují.

Dohodu nadále odmítají podpořit i někteří konzervativci navzdory tomu, že premiérka ve středu výměnou za schválení dokumentu nabídla svou rezignaci. "Nebudu pro ni (dohodu) hlasovat, ani kdybych měl u hlavy pušku," řekl BBC místopředseda skupiny euroskeptických poslanců ERG Mark Francois, podle něhož je dohoda stále stejně špatná.

Exministr zahraničí Boris Johnson byl ve středu jedním z dosavadních odpůrců dohody, kteří na příslib Mayové reagovali změnou názoru. Nedlouho poté, co veřejně oznámil svou podporu pro dohodu vyjednanou premiérkou, však podle zdrojů londýnského listu opět otočil. "Beztak je (dohoda) mrtvá," řekl údajně Johnson v soukromí přátelům.

Poslanci, kteří chtějí brexit s dohodou, mají nyní dvě možnosti: buď podpořit dohodu, nebo celní unii s EU. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil konzervativní poslanec Damian Green, blízký spolupracovník Mayové, který byl kdysi v její vládě vicepremiérem.

Dolní sněmovna ve středu odmítla všech osm alternativních poslaneckých návrhů, jak postupovat při odchodu z unie, a to včetně brexitu bez dohody. Jak dnes uvedl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas, EU toto hlasování vzala na vědomí. Schinas připomněl, že na základě týden starého rozhodnutí šéfů států a vlád unijních zemí platí, že pokud nebude do konce tohoto týdne ratifikován už dojednaný text dohody s Londýnem o podmínkách britského odchodu z evropského bloku, platí termín 12. dubna, dokdy má britská vláda informovat EU o svých dalších záměrech.

Většina Němců si přeje, aby se rozhodnutí o vystoupení Británie z Evropské unie už příliš neodkládalo, zároveň ale počítá s tím, že právě to se stane, ukazuje aktuální průzkum pro veřejnoprávní televizi ZDF. Proti delšímu odkladu rozhodnutí o brexitu jsou dvě třetiny dotázaných (67 procent), opačného názoru je přesně čtvrtina.

Podle jiného průzkumu, tentokrát britské obchodní komory v Německu a poradenské společnosti KPMG, který byl představen v Berlíně, téměř čtvrtina německých firem podnikajících v Británii přesune v případě brexitu bez dohody alespoň část své produkce z ostrovní země do Německa nebo jiného státu Evropské unie. Průzkum mezi firmami, které podnikají v obou zemích, také ukázal, že 47 procent společností se stále na vystoupení Británie z Evropské unie necítí být připraveno.

Témata:  Brexit Parlament Velké Británie EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.