Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Libyi jde do tuhého: Probíhá operace "Vulkán hněvu", příměří skončilo fiaskem

Libye
Libye
Foto: Pixabay

Situace v Libyi, kde tento týden polní maršál Chalífa Haftar, ovládající část země, zahájil tažení na Tripolis, se vyhrocuje. Haftar dnes oznámil, že jeho armáda podnikla svůj první nálet na předměstí libyjské metropole, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda Fáize Sarrádže. Její mluvčí dnes ohlásil rozsáhlou protiofenzivu s cílem "vyčistit všechna města od agresorů a nelegitimních sil". Podpůrná mise OSN v Libyi (UNSMIL) dnes zveřejnila "naléhavou výzvu" žádající dvouhodinové "humanitární příměří" na jižním okraji Tripolisu, které by umožnilo evakuaci zraněných a civilistů.

Libyjská vláda později oznámila, že při bojích blízko hlavního města bylo zabito 21 osob a 27 zraněno. Podle BBC byl v sobotu zabit i lékař Červeného půlměsíce. Síly generála Haftara uvedly, že přišly o 14 bojovníků.

UNSMIL vyzvala všechny ozbrojené strany nacházející se v oblasti jižních předměstí Tripolisu, aby respektovaly humanitární příměří od 16:00 do 18:00 (18:00 až 20:00 SELČ) v zájmu zajištění evakuace zraněných a civilistů týmy záchranářů a libyjského Červeného půlměsíce, uvedla agentura AFP. Nicméně podle USMIL se nepodařilo příměří dodržet, boje pokračovaly i v době požadovaného klidu zbraní a humanitárním službám se nepodařilo dostat do zón bojů.

Jednotky samozvané Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země a které velí Haftar, dorazily podle tiskových agentur na předměstí libyjské metropole a střetly se tam s bezpečnostními jednotkami mezinárodně uznávané vlády.

#Libya'n National Army's troops were caught on camera this morning at the Swani bridge, 20 km of #Tripoli, on the road leading directly to the capital from the southwestern direction. This means that the advance of Khalifa #Haftar's LNA is still going on deeper into Tripoli. pic.twitter.com/QmMDYRAmM1

— SMM Libya (@smmlibya) 7. dubna 2019

Mluvčí vládních sil plukovník Muhamad Gnunú dnes oznámil zahájení "protiofenzivy" proti Haftarovým silám. Operace nazvaná "Vulkán hněvu" má umožnit "vyčištění všech libyjských měst od agresorů a nelegitimních sil", uvedl Gnunú v tiskovém prohlášení vydaném v Tripolisu.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Libyjské národní armády (LNA), neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.

Témata:  Libye OSN (Organizace spojených národů) EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

16. června 2026 11:32

KVIFF letos nezačne ve Varech. Nebude u toho chybět Marek Eben

Šedesátý karlovarský festival začne mimořádně v Mariánských Lázních, speciální předpremiérou novinky Pedra Almódovara Hořké svátky ve středu 1. července. Právě v tomto městě totiž měly v roce 1946 premiéru první filmy nové vzniklé přehlídky, v Karlových Varech se tehdy reprízovaly vždy o den později v letním kině. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Chystáte se v létě na Slovensko? Rady, které vám pomohou vyhnout se medvědům

Plánování letní dovolené na Slovensku láká tisíce turistů do nádherných pohoří, jako jsou Vysoké či Nízké Tatry, Malá Fatra nebo Slovenský ráj. Slovenská příroda je však také domovem medvěda hnědého. Vzhledem k nárůstu hlášených výskytů této šelmy v blízkosti turistických tras a vyhlášení mimořádných situací v několika desítkách okresů je nutné znát zásady bezpečného chování. Prevence je základním krokem, jak se nechtěnému střetu v lese vyhnout.