reklama

Od počátku roku do konce března v Afghánistánu v bojích zahynulo nebo bylo zraněno 1773 osob, tedy o 23 procent méně než ve stejném období roku loňského, uvádí zpráva Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA). Mrtvých bylo 581 a zraněných 1192.

Pokles oproti loňské první čtvrtině roku OSN přičítá nižšímu počtu sebevražedných útoků. Zpráva rovněž připomíná, že v prvních třech měsících v Afghánistánu panovala mimořádně tuhá zima.

Afghánské vládní vojsko, vojáci USA a spojenců zabili od začátku roku do konce března 305 civilistů a 303 jich zranili, povstalci zabili 227 civilistů a 736 zranili. Čtyřicet devět civilistů zahynulo při přestřelkách a není možné určit, která strana má jejich život na svědomí.

Zatímco afghánské a spojenecké síly tak zabili více lidí, radikálové z Tálibánu a další povstalecké skupiny mají na svědomí celkově více mrtvých a zraněných.

"Každý den je zabito nebo zmrzačeno šokující množství civilistů," uvedl nejvyšší představitel OSN v Afghánistánu Tadamiči Jamamoto.

Povstalce vyzval, aby přestali na civilisty cíleně útočit a aby přestali používat nástražná výbušná zařízení. Vládní a spojenecká vojska Jamamoto vyzval, aby "okamžitě přijaly opatření na zmírnění stoupajícího počtu obětí na životech a utrpení způsobeného nálety a raziemi".

Jen za posledních deset let zahynulo v bojích v Afghánistánu přes 75.000 civilistů.

Loading...
reklama