Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Haftarovo krvavé tažení na Tripolis: Padlo už 700 vládních vojáků, 50 tisíc lidí na útěku

Libye
Libye
Foto: Pixabay

V bojích o Tripolis padlo už 710 vojáků mezinárodně uznávané libyjské vlády. Tažení s cílem převzít kontrolu nad metropolí zahájil počátkem dubna maršál Chalífa Haftar se svou Libyjskou národní armádou(LNA). Z domovů vyhnala ofenziva jeho jednotek přes 50.000 lidí, uvedla dnes oficiální vláda v prohlášení, na které se odvolává agentura Reuters.

V Tripolisu sídlí vláda, která má podporu OSN. Haftarova LNA, která je spřízněná s kabinetem na východě země, zahájila tažení na hlavní město 4. dubna. Nyní hrozí, že boje se změní v občanskou válku takového rozsahu, která v roce 2011 vedla ke svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího.

Haftarovi podle OSN straní a dodávají zbraně Spojené arabské emiráty a Egypt. Obě země chtějí z generála učinit garanta stability a boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Jeho kritici v něm ale vidí jen dalšího autokrata po vzoru Kaddáfího.

Libye se od svržení Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu LNA, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost. Haftar se zavázal, že zemi sjednotí a v minulosti vedl několik ofenziv proti islamistům a rivalům ve východní Libyi.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé počátkem týdne varoval země, jež chtějí Haftara podpořit, že to není žádný demokrat a většina Libyjců s jeho politickým plánem nesouhlasí.

"(Haftar) není žádný Abraham Lincoln, není to žádný velký demokrat, má ale své kvality a chce zemi sjednotit," řekl Salamé v rozhlasové stanici France Inter. "Jak toho ale dosáhne? Podíváme-li se na jeho činy, jeho metody nás mohou znepokojovat - nevládne mírně, nýbrž železnou pěstí."

Podle agentury Reuters hrozí, že nejnovější boje přeruší obchodování s ropou a přinesou mocenské vakuum, kterého se pokusí zneužít islamisté.

Při útoku na výcvikový tábor Haftarovy LNA v jižní Libyi přišlo dnes o život osm vojáků. Podle agentury Reuters na tábor zaútočili členové teroristické organizace Islámský stát (IS) a bojovníci opozice z Čadu. Podle informace agentury Reuters se dnešní útok týká tábora ve městě Sabhá.

Témata:  Libye Islámský stát EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.