reklama

V Tripolisu sídlí vláda, která má podporu OSN. Haftarova LNA, která je spřízněná s kabinetem na východě země, zahájila tažení na hlavní město 4. dubna. Nyní hrozí, že boje se změní v občanskou válku takového rozsahu, která v roce 2011 vedla ke svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího.

Haftarovi podle OSN straní a dodávají zbraně Spojené arabské emiráty a Egypt. Obě země chtějí z generála učinit garanta stability a boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Jeho kritici v něm ale vidí jen dalšího autokrata po vzoru Kaddáfího.

Libye se od svržení Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu LNA, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost. Haftar se zavázal, že zemi sjednotí a v minulosti vedl několik ofenziv proti islamistům a rivalům ve východní Libyi.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé počátkem týdne varoval země, jež chtějí Haftara podpořit, že to není žádný demokrat a většina Libyjců s jeho politickým plánem nesouhlasí.

"(Haftar) není žádný Abraham Lincoln, není to žádný velký demokrat, má ale své kvality a chce zemi sjednotit," řekl Salamé v rozhlasové stanici France Inter. "Jak toho ale dosáhne? Podíváme-li se na jeho činy, jeho metody nás mohou znepokojovat - nevládne mírně, nýbrž železnou pěstí."

Podle agentury Reuters hrozí, že nejnovější boje přeruší obchodování s ropou a přinesou mocenské vakuum, kterého se pokusí zneužít islamisté.

Při útoku na výcvikový tábor Haftarovy LNA v jižní Libyi přišlo dnes o život osm vojáků. Podle agentury Reuters na tábor zaútočili členové teroristické organizace Islámský stát (IS) a bojovníci opozice z Čadu. Podle informace agentury Reuters se dnešní útok týká tábora ve městě Sabhá.

reklama