Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Evropy plulo na člunech 161 uprchlíků, zastavilo je námořnictvo

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Libyjská pobřežní hlídka na moři zadržela dva čluny se 161 uprchlíky a vrátila je do Libye. O čtvrtečním incidentu dnes informoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a libyjské námořnictvo. Čluny vypluly z města Chums, které leží asi 120 kilometrů východně od Tripolisu a kde je záchytné středisko pro uprchlíky.

Libyjské námořnictvo v dnešním prohlášení oznámilo, že na gumových plavidlech bylo 161 lidí a mezi nimi 15 žen a pět dětí. Zachycena byla 150 kilometrů od pobřeží.

V úterý námořnictvo do Chumsu vrátilo 96 uprchlíků, mezi nimiž byli hlavně muži ze Súdánu a Bangladéše.

????????? 5 things you should know about children & migration: pic.twitter.com/ZK8Sxc5gQs

— IOM - UN Migration (@UNmigration) 1. května 2019

Ze statistik OSN vyplývá, že letos libyjská stráž zadržela nebo zachránila na moři při 15 operacích 1287 uprchlíků.

OSN stejně jako humanitární organizace kritizují praxi navracení uprchlíků do Libye, která se od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 potýká s chaosem. Uprchlíci jsou podle těchto úřadů často obětí svévole milicí a ocitají se ve vazbě.

K nepřehledné situaci v Libyi v dubnu přispěla armáda maršála Chalífy Haftara, který dal příkaz k tažení na Tripolis. Neuznává tamní vládu, ale dosud působil na východě a jihu země.

Témata:  Libye uprchlíci EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.