Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cílem mise bylo přežít, řekl ruský voják

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Válka v Sýrii byla jedním z největších konfliktů od konce 2. světové války. Statisíce mrtvých a milióny lidí utíkaly z domovů. Neobvyklý obraz války popsal ruský žoldák.

Ruský deník Soběsednik přinesl rozhovor s bývalým ruským vojákem, který se nechal najmout jako nájemný žoldák pomocí kontraktu. Z konfliktu se vrátil, ovšem vzpomínky na nelítostný konflikt mu zůstanou do konce života.

Alexandr, jak je přezdívám, i když se nejedná o jeho pravé jméno, je bývalý důstojník ruského dělostřelectva, který potřeboval peníze na zaplacení svého bydlení.

„V okamžiku, kdy podepíšete kontrakt, tak víte, že se jedná o bezcenný kus papíru,“ uvedl žoldnéř. Za válčení v Sýrii dostával v přepočtu 200 000 rublů (cca 70 000Kč) měsíčně. Jedná se o směšnou částku oproti platu, který pobírají američtí nájemní vojáci a který dosahuje až 23 000 USD (téměř půl miliónu korun) měsíčně.

Pro Alexandra se i tak jednalo o skvělé peníze ve srovnání s bídnými podmínkami života v Rusku a jak uvedl, podobné peníze by si vydělal jedině jako vzdělaný úředník v Moskvě, ale nikdy jako obyčejný voják.

Mnohem horší však byly materiální podmínky. Výstroj a výzbroj musel mít vlastní a nemohl mít ani mobil. Vojáci si totiž fotili místa akce a fotky sdíleli na sociálních sítích, což ohrožovalo jejich mise.

Ještě mnohem horší bylo stravování. Veškerá potrava se skládala pouze z rýže, těstovin a konzerv. Nic jiného nikdy neměli a navíc v tak malém množství, že ve válečných podmínkách se nedalo na stravě vydržet déle než šest měsíců.

Válečné angažmá Alexandra zbavilo veškerých iluzí. Po šesti měsících se vrátil domů a zaplatil půjčku na bydlení, ale do války se již vrátit nehodlá, voji hlavní misi totiž splnil. Jejím cílem bylo přežít.

Témata:  ruské angažmá v Sýrii Sýrie

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.