Jihoindická metropole Čennaí čelí vážné krizi kvůli nedostatku vody. Čtyři hlavní městské zásobárny pitné vody vlivem extrémních veder a nedostatku srážek v posledních týdnech zcela vyschly. Většina obyvatel je přitom odkázána na veřejnou distribuční síť, neboť menší studny nemají vodu už dávno, informoval zpravodajský server BBC.
Akutní nedostatek vody nutí úřady improvizovat - narychlo hloubí nové vrty a čerpají vodu ze zatopených lomů, kterou pak rozvážejí v cisternách na nákladních autech.
Obyvatelé každodenně prostojí celé hodiny ve frontách na vodu. Hotely a restaurace kvůli jejímu nedostatku dočasně zavírají, ve stanicích metra přestala z úsporných důvodů fungovat klimatizace a úřady i firmy ve snaze šetřit vodou vybízejí své zaměstnance, aby pracovali z domova.
"Ale voda dochází i domácnostem, tak co máme dělat?" zeptal se reportéra BBC jeden zaměstnanec v IT sektoru.
Čennaí z této situace může podle úřadů vysvobodit jedině déšť. Bezmála pětimilionové město, které je podle sčítání lidu z roku 2011 šesté největší v Indii, bojuje s nedostatkem životodárné tekutiny už několik týdnů.
Krizová situace již způsobila potyčky mezi obyvateli. Minulý týden zatkla policie muže, který pobodal svého souseda při sporu o přidělovanou vodu.
"Jediný způsob, jak (situaci) zlepšit je zvýšit hladinu povrchových vod. Už jsme zažili suché roky, ale povrchová voda byla vždy naší záchranou," uvedl další z dotázaných.
Indický subkontinent se kromě sucha potýká i s nebývalou vlnou veder. Minulý týden v metropoli Dillí zaznamenali 48 stupňů Celsia, což byla nejvyšší teplota v historii měření. V severoindickém státě Bihár zemřelo v důsledku neutuchajícího žáru několik desítek lidí.
Květen a červen jsou v Indii obvykle nejteplejšími měsíci. Teploty pravidelně přesahují 40 stupňů Celsia, než zemi ochladí monzunové deště.
Související
16. listopadu 2024 13:48
22. srpna 2024 21:53
17. srpna 2024 8:33
5. června 2024 10:35
21. května 2024 13:32
20. července 2023 22:16