Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loď s uprchlíky provokuje Salviniho, ten žádá tvrdý zásah na moři

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Loď Sea-Watch 3 se 42 migranty na palubě, jejíž německá kapitánka ve středu porušila zákaz vplout do italských vod, zůstává na moři nedaleko ostrova Lampedusa. Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes prohlásil, že je pro zabavení lodi a zatčení její posádky. Salvini, který přísnou protiimigrační politiku prosazuje od loňského nástupu do úřadu, očekává, že takto rozhodne i italský soud.

"Na palubě jsou lidé, kteří porušili italské zákony, v první řadě je to kapitánka," řekl dnes Salvini. "Pokud bude loď zabavena a posádka zatčena, budu spokojen," napsal dnes také na twitteru. Itálie, stejně jako Malta, uzavírá od loňska své přístavy lodím nevládních organizací, mimo jiné ve snaze přimět EU, aby problém migrace systémově řešila.

Quando vieni fermato a un posto di blocco, rallenti, spegni la macchina e ti fermi. Se tiri dritto, ti fermano e ti arrestano.In mare la legge non è diversa, quindi mi auguro che anche con la SeaWatch venga applicata.? LIVE ? https://t.co/S8gSEy7uC2 pic.twitter.com/Zikx3sJwOJ

— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) 27. června 2019

Mluvčí eurokomisaře pro migraci Dimitrise Avramopulose dnes uvedla, že Evropská komise jedná se státy EU o převzetí migrantů z lodě Sea-Watch 3. Mluvčí nicméně řekla, že řešení je možné jen v tom případě, že migranti budou na pevnině. Podobně si země EU rozdělily běžence už v jiných případech, když Itálie a Malta bránily plavidlům zakotvit.

Šéf italské krajně pravicové strany Liga Salvini vyzval v předchozích dnech Německo, kde organizace Sea-Watch sídlí, a Nizozemsko, pod jehož vlajkou loď pluje, aby převzaly za migranty zodpovědnost. Už předminulý týden se přitom nabídlo asi 50 německých měst a obcí, že migranty z lodě přijmou.

Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů, vstup na pevninu povolila Itálie od té doby jen 11 z nich, zejména dětem a těhotným ženám. Kapitánka lodi Carola Racketeová ve středu porušila italský zákaz a vplula do italských vod, ač jí hrozí pokuta až 50.000 eur (asi 1,3 milionu korun) i trest až 15letého vězení za pašeráctví. Agentura APA dnes uvedla, že na pokutu se sešlo ve sbírce přes facebook 65.000 eur.

Racketeová se snažila o povolení k zakotvení v italském přístavu i u Evropského soudu pro lidská práva, ten ale v úterý odmítl nařídit italským úřadům nechat migranty vylodit. Soud vyzval nicméně italské úřady, aby migrantům poskytly zdravotnickou pomoc. Kapitánka pak ve středu vplula do italských vod, protože migranti jsou podle ní už zcela vyčerpaní.

"Osoby na palubě Sea-Watch nejsou trosečníci, ale lidé, kteří zaplatili 3000 dolarů a opustili svou zemi," uvedl dnes Salvini, podle něhož nevládní organizace vyplouváním k břehům Libye nahrávají pašerákům. Ochránci lidských práv Salviniho kritizují s tím, že neziskové organizace zachraňují životy lidí, kteří utíkají před ozbrojenými konflikty a bídou.

Salvini brání vplutí do italských vod lodím nevládních organizací, i dnes ale připlula pod dohledem italské pobřežní stráže na Lampedusu menší loď s tuniskými migranty, uvedla APA. Také minulý týden dorazilo takto do Lampedusy několik desítek afrických migrantů.

It's been 23 hours since #SeaWatch3 entered Italian waters in a state of necessity. We were forced to do so because for 2 weeks not a single #EU institution took responsibility. Do we have to continue on our own or is there anyone who remembers their duty to protect life at sea? pic.twitter.com/yE55h7tC0D

— Sea-Watch International (@seawatch_intl) 27. června 2019

Salviniho politika uzavírání přístavů výrazně snížila migraci z Afriky do Itálie. Od začátku roku připlulo do Itálie přes moře podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 2450 běženců, což je o 90 procent méně než v témže období loni. Za celý rok 2018 dorazilo do Itálie přes Středozemní moře 23.370 migrantů, o rok dříve jich bylo 119.370.

Témata:  uprchlíci Itálie EuroZprávy.cz Matteo Salvini Sea Watch

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.